Nadchodzące dni w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg tzw. prekampanii – politycy KO na czele z Donaldem Tuskiem będą kontynuować objazd kraju, w tym tygodniu w województwie opolskim. Premier Mateusz Morawiecki w fabryce amunicji spotka się z unijnym komisarzem ds. przemysłu, a następnie weźmie udział w polsko-rumuńskich konsultacjach. Lewica z kolei organizuje w weekend konwencję gospodarczą.

Także w tym tygodniu zbierze się Senat na dwudniowym posiedzeniu, a sejmowe komisje znów zajmą się prezydencką propozycją ustawy o sędziach pokoju – być może posłowie z komisji sprawiedliwości przyjmą sprawozdanie podkomisji, co pozwoliłoby skierować projekt do II czytania.

*****

Morawiecki w fabryce amunicji z unijnym komisarzem. W poniedziałek w fabryce amunicji Dezamet w Nowej Dębie premier Mateusz Morawiecki spotka się z unijnym komisarzem do spraw przemysłu Thierrym Bretonem. Jak tłumaczą współpracownicy szefa rządu, to efekt wynegocjowanego przez premiera Morawieckiego udziału Polski i polskich zakładów zbrojeniowych w zamówieniach pochodzących z funduszy UE w ramach Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju.

Politycy w trasie. Jak zapowiedział lider PO Donald Tusk, największe ugrupowanie opozycyjne rozpocznie w poniedziałek trasę po województwie opolskim od rozmowy z samorządowcami w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie też spotkanie otwarte w Strzelcach Opolskich i posiedzenie Klubu Parlamentarnego w Opolu. Politycy innych ugrupowań też zapewne będą kontynuować prekampanijny objazd po kraju – zwłaszcza że to ostatni weekend przed świętami.

Polsko-rumuńskie konsultacje. We wtorek premier mateusz Morawiecki wraz z rządem weźmie udział w konsultacjach polsko-rumuńskich. Na marginesie konsultacji odbędzie się także polsko-rumuńskie forum biznesowe, z udziałem polskich firm. W środę odbędzie się posiedzenie rządu.

Komisja o sędziach pokoju. Być może w nadchodzącym tygodniu zakończą się prace w sejmowych komisjach nad prezydenckim projektem ustawy o sędziach pokoju – we wtorek rano w tej sprawie zbierze się podkomisja, a dzień później komisja sprawiedliwości ma rozpatrzyć jej sprawozdanie.

Posiedzenie Senatu. W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie izby wyższej – w porządku obrad m.in. ustawa o aplikacji mObywatel. Rządowa propozycja zakłada zrównanie pod względem prawnym dokumentów cyfrowych obsługiwanych w aplikacji mObywatel z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej, nieelektronicznej formie. Zaplanowano także m.in. rozpatrzenie ustawy, która przewiduje likwidację działalności Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w zakresie akredytacji podmiotów publicznych wykonujących działalność leczniczą, finansowanych ze środków publicznych.

Lewica o walce z inflacją. W niedzielę Lewica, podczas konwencji gospodarczej, przedstawi swoje pomysły na walkę z inflacją, zaprezentuje m. in. swoją wizję rozwoju i systemu podatkowego. Podczas konwencji zaprezentuje też Radę Doradczą Lewicy, w skład której wejdą liczni eksperci. Są wśród nich zarówno osoby ze świata polityki, jak i przedsiębiorczości.

Fot. KPRM