– Dochody z PIT, CIT i VAT wyniosą w tym roku nieco ponad 500 mld zł. A co by było gdyby dziś nadal rządzili neoliberalni doktrynerzy? Możemy oszacować, że budżet byłby mniejszy o ponad 220 mld zł – mówi 300POLITYCE współpracownik premiera.

Jak się dowiadujemy, premier Mateusz Morawiecki zacznie tydzień mocnym uderzeniem w opozycyjną PO. W poniedziałek na Stadionie narodowym premier weźmie udział w konferencji „Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach”. Podczas konferencji prawdopodobnie przedstawi pierwsze wyniki budżetowe za 2022 r.

– Pokażemy ile udało się uszczelnić podatków VAT, CIT itd. że te pieniądze dzisiaj wydawane są na programy rodzinne na programy rozwojowe a przede wszystkim na wielki program modernizacji sił Zbrojnych. Bez tych pieniędzy niemożliwe byłoby takie tempo zakupów broni na całym świecie. To jest sukces – mówi 300POLITYCE współpracownik PMM.

Z kolei. w środę PMM weźmie udział w konferencji Polka XXI organizowanej przy okazji Dnia Kobiet. Podczas konferencji mają zostać zaprezentowane propozycje skierowane do kobiet.

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenie Sejmu, na którym zostaną rozpatrzone dwa obywatelskie – jeden dotyczący aborcji, firmowany przez Kaję Godek, drugi o likwidacji TVP Info, promowany przez Rafała Trzaskowskiego.

W tym tygodniu odbędzie się także marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym może zapaść jakaś decyzja w sprawie stóp procentowych – choć wydaje się, że rada kolejny raz pozostawi je na niezmienionym poziomie.

Prezydent Duda będzie kontynuować wizytę w Katarze, a następnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Senat zajmie się zmianami w Kodeksie pracy, a senacka komisja wysłucha prezydenta Sopotu.

*****

Karnowski przed senacką komisją. W poniedziałek nadzwyczajna senacka komisja do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych wysłucha prezydenta miasta Sopotu Jacka Karnowskiego.

Sejm o obywatelskich projektach dot. aborcji i TVP Info. Posłowie na rozpoczynającym się we wtorek trzydniowym posiedzeniu zajmą się w ramach I czytań dwoma obywatelskimi projektami – pierwszy zakłada zniesienie opłaty abonamentowej oraz likwidacji tworzonego oraz rozpowszechnianego przez Telewizję Publiczną programu informacyjno-publicystycznego TVP Info. W praktyce jest to projekt firmowany przez Rafała Trzaskowskiego, który został wskazany do reprezentowania komitetu.

Drugi projekt dotyczy zmiany tzw. ustawy aborcyjnej, a według wnioskodawców „dotyczy wzmocnienia ochrony życia dzieci w prenatalnym stadium ich rozwoju” – chodzi m.in. o wprowadzenie zakazu publicznego propagowania działań dotyczących możliwości przerywania ciąży. Powszechnie mówi się, że jest to propozycja firmowana przez Kaję Godek, chociaż jest ona wskazana jako osoba uprawniona do zastępstwa w pracach nad projektem.

Senat o Kodeksie pracy. W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa rozpatrzy m.in. nowelizację kodeksu pracy, odnoszącą się do urlopu rodzicielskiego i umożliwiającej elastyczną organizację pracy. W porządku obrad jest też ustawa o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

Posiedzenie RPP. We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym może zapaść decyzja w sprawie podwyżki stóp procentowych – aczkolwiek najbardziej prawdopodobny scenariusz to utrzymanie ich na niezmienionym poziomie. Także w tym tygodniu, po posiedzeniu, odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Lewica z szefami SPD i PES. W środę odbędzie się konferencja “Ku wspólnej socjaldemokratycznej polityce bezpieczeństwa w Europie” z udziałem przewodniczącego SPD Larsa Klingbeila i prezydenta PES Stefana Löfvena dotycząca wspólnej socjaldemokratycznej polityki bezpieczeństwa w Europie. W konferencji na zaproszenie Nowej Lewicy wezmą też udział prezes SAP Szwecja Magdalena Andersson, europosłanka DK Węgry Klára Dobrev i wiceprzewodnicząca litewskiej LSDP Dovilė Šakalienė.

Duda w ZEA. W weekend prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Katarze w związku z udziałem w V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych, a następnie uda się na wizytę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Fot. KPRM