Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ogłoszenie przez opozycję tzw. paktu senackiego, a także porozumienia partii lewicowych – co jasno wskazuje, że nieoficjalna kampania wyborcza trwa w najlepsze. Ponadto na trasę po kraju powróci Donald Tusk, a w weekend zbierze się Rada Naczelna PSL.

Premier Morawiecki w nowym politycznym tygodniu postawi na przekaz o wsparciu seniorów i waloryzacji emerytur, rząd zajmie się tematami cyfryzacji, a w weekend prezydent Duda uda się z wizytą do Kataru.

*****

Porozumienie o współpracy między lewicowymi partiami. W poniedziałek odbędzie się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między lewicowymi partiami. Swoje podpisy złożą przedstawiciele Nowej Lewicy, Razem, PPS i UP. – Będzie to pierwsze tak szerokie porozumienie przed wyborami. Nowa Lewica zaprasza do współpracy wszystkie środowiska i ruchy lewicowe, czyli wszystkie stowarzyszenia i fundacje zajmujące się prawami kobiet, ochroną klimatu, problemami młodego pokolenia, czy też osób z niepełnosprawnościami – mówi nam jeden z rozmówców.

Ponadto w tym tygodniu Lewica będzie kontynuowała trasę po Polsce. W czwartek posłanki i posłowie będą spotykać się z mieszkańcami Szczecina i powiatów województwa zachodniopomorskiego, a w piątek będą w Gdańsku i w miastach powiatowych na pomorzu.

Morawiecki o wsparciu seniorów. Premier Mateusz Morawiecki wraz z początkiem nowego tygodnia uda się z wizytą do powiatu lwóweckiego, gdzie będzie mówić o wsparciu seniorów i waloryzacji emerytur. We wtorek rząd zajmie się tematami cyfryzacji i kolejnych e-usług dla Polaków, a w sobotę szef rządu weźmie udział w kongresie ugrupowania OdNowa.

Tusk i PO w trasie. W ramach akcji „Tu jest przyszłość” cały klub KO odwiedza województwo łódzkie. W poniedziałek w Pabianicach odbędzie otwarte spotkanie z szefem PO Donaldem Tuskiem – tym samym PO wraca na trasę po kraju. – Kaczyński też był w Pabianicach. Ludzi dowieźli, a spotkanie było zamknięte. Tu wstęp wolny! Zapraszamy! Plakaty rozwieszone! – napisał na Twitterze Cezary Tomczyk.

Pakt senacki. Nasi rozmówcy z opozycji potwierdzają, iż w najbliższy wtorek opozycja podpisze pakt senacki. Wspólnych kandydatów wystawią cztery partie – Platforma, PSL, Lewica i Polska 2050. O wtorkowym terminie podpisania paktu informowała w ubiegłym tygodniu “Gazeta Wyborcza”.

Podkomisja o sędziach pokoju. W tym tygodniu nadzwyczajna sejmowa podkomisja powróci do rozpatrywania zgłoszonego przez prezydenta projektu ustawy o sędziach pokoju wraz przepisami wprowadzającymi – posiedzenia odbędą się w poniedziałek, wtorek i środę.

Rada Naczelna PSL. W poniedziałek PSL-Koalicja Polska organizuje w całej Polsce konferencje prasowe dotyczące projektu ustawy „Uczciwa Polska” – w sumie będzie to blisko 20 miejsc. W środę prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz uda się do Radomia, a w sobotę będzie obradowała Rada Naczelna PSL.

Duda w Katarze. W sobotę prezydent Andrzej Duda rozpocznie wizytę w Katarze w związku z udziałem w V Konferencji ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych. Ponadto w środę prezydent – w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – złoży wizytę w Sierpcu.

Fot. Senat