Polska polityka z powodu wizyty prezydenta USA będzie zamrożona przynajmniej do czwartku – choć w tym czasie zbiorze sie Senat, by rozpatrzyć zmiany w ordynacji wyborczej, a także sejmowa podkomisja w sprawie sędziów pokoju.

Ponadto, o czym poinformował rzecznik rządu, premier Morawiecki będzie w nadchodzącym tygodniu kontynuował ofensywę dyplomatyczną – w Polsce spotka się z premierami Włoch i Czech, a następnie uda się do Danii.

*****

Biden w Polsce. We wtorek i w środę prezydent USA Joe Biden złoży wizytę w Polsce, podczas której spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz weźmie udział w Nadzwyczajnym Szczycie Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO. Dokładny harmonogram wizyty nie został jeszcze opublikowany, ale wiadomo, że Biden we wtorek o 17:30 wygłosi przemówienie do narodu polskiego.

Premierzy Włoch i Czech w Polsce. W poniedziałek do Polski przyleci premier Włoch Giorgia Meloni. Jak poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller, to kontynuacja ofensywy dyplomatycznej, a głównymi tematami rozmów będą współpraca dwustronna i unijna oraz bezpieczeństwo Europy w kontekście agresji Rosji. Z kolei w środę szef polskiego rządu przyjmie premiera Czech Petra Fialę, a w czwartek uda się do Danii.

Podkomisja o sędziach pokoju. W tym tygodniu nadzwyczajna podkomisja powróci do rozpatrywania zgłoszonego przez prezydenta projektu ustawy o sędziach pokoju wraz przepisami wprowadzającymi – posiedzenia odbędą się w poniedziałek i wtorek.

Senat o zmianach w Kodeksie wyborczym. Izba wyższa na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu zajmie się zgłoszonymi przez PiS zmianami w Kodeksie wyborczym. W porządku obrad także m.in. ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej.

Konwencja programowa Lewicy. W piątek, w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, Lewica organizuje konwencję programową dotyczącą obronności i bezpieczeństwa. Poruszone zagadnienia będą odpowiadały na bieżące potrzeby Polski zarówno w kwestii polityki militarnej, sojuszy międzynarodowych, ale też tych, które obejmują bezpieczeństwo wewnętrzne i cyberbezpieczeństwo.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP