Posiedzenie Sejmu, na którym zostaną rozpatrzone poprawki Senatu do ustawy sądowej, co zakończy parlamentarny proces legislacyjny, nadzwyczajny szczyt UE czy konferencja dot. odbudowy Ukrainy – to tylko niektóre z nadchodzących politycznych wydarzeń w najbliższym tygodniu.

Już na początku tygodnia zbierze się klub KO, a także prezydium Komitetu Politycznego PiS. Ten tydzień to także lutowe posiedzenie RPP, posiedzenie SEnatu czy mianowanie przez prezydenta Dowódcy Generalnego RSZ oraz Dowódcy WOT.

*****

Morawiecki o odbudowie Ukrainy i funduszach UE. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w Konferencji Warszawskiej poświęconej tematowi Ukrainy, pomocy humanitarnej i odbudowy, a także w ogłoszeniu wyników naboru Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W środę szef polskiego rządu weźmie udział w konferencji poświęconej Funduszom Europejskim dla Polski na Zamku Królewskim, na której pojawiają się także unijni komisarze.

Prezydium Komitetu Politycznego PiS i klub KO. W poniedziałek zbierze się klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej z udziałem Donalda Tuska. Tego dnia także odbędzie się pierwsze w tym roku posiedzenie prezydium Komitetu Politycznego PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Mianowanie nowego Dowódcy Generalnego RSZ oraz Dowódcy WOT. W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczy postanowienia o mianowaniu na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generałowi broni Wiesławowi Kukule oraz na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generałowi brygady Maciejowi Kliszowi. Prezydent odznaczy także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski generała Jarosława Mikę, kończącego kadencję.

Sejm o poprawkach Senatu do ustawy sądowej. Na rozpoczynającym się we wtorek trzydniowym posiedzeniu Sejmu zostaną rozpatrzone poprawki Senatu do tzw. ustawy sądowej – można przypuszczać, że sejmowa większość je odrzuci. W poniedziałek w sprawie poprawek zbierze się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

RPP o stopach procentowych. We wtorek i środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym – raczej teoretycznie – może zapaść decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych, choć bardziej prawdopodobne jest, że rada pozostawi je bez zmian.

Posiedzenie Senatu. W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie izby wyższej – w porządku obrad m.in. nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw czy ustawa o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027.

Szczyt UE. W czwartek i piątek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w Special European Council w Brukseli.

Duda w trasie. W piątek w Brzezinach prezydent Andrzej Duda spotka się z mieszkańcami powiatu brzezińskiego.

Fot. 300POLITYKA