Najbliższe dni w polityce to przede wszystkim dwudniowe posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie przegłosują zmiany w Kodeksie wyborczym, a także poprawki Senatu do tegorocznego budżetu, co zakończy parlamentarne prace nad najważniejszą ustawą w roku.

TK ma zająć się – choć to kolejne podejście do tematu – karami nałożonymi na Polskę przez TSUE, prezydent Duda spotka się z prezydentem Litwy, a PSL zorganizuje posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. energetyki odnawialnej.

*****

Morawiecki, Błaszczak i Gliński o Tusku. Jak słyszymy, w poniedziałek w zakładach Cegielskiego w Poznaniu odbędzie się wspólna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Mariusza Błaszczaka i ministra Piotra Glińskiego dotycząca bezrobocia za czasów rządów Donalda Tuska. Ponadto wieczorem szef rządu weźmie udział w obchodach 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Wizyta prezydenta Litwy. W poniedziałek prezydent Litwy Gitanas Nauseda z małżonką złożą wizytę roboczą w Polsce m.in. w związku z obchodami 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Spotkanie prezydentów “W cztery oczy” odbędzie się o 12:35, śniadanie robocze – o 13:20, wspomniane obchody – o 16:00, a o 17:30 prezydenci wezmą udział w otwarciu wystawy poświęconej 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

TK o karach nałożonych na Polskę przez TSUE. We wtorek o 11:00 ma odbyć się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kar nałożonych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE. To kolejne podejście do tematu – rozprawa wielokrotnie przekładana i odraczana. Chodzi o sprawę zainicjowaną w ubiegłym roku przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. Nastąpiło to po nałożeniu przez TSUE na Polskę dwóch kar finansowych – w sprawie kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

PSL o energii wiatrowej. We wtorek o 15:00 odbędzie się organizowane przez PSL posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. energetyki odnawialnej, na które zaproszony został premier Morawiecki i minister Moskwa, by rozmawiać – jak twierdzą ludowcy – o projektach odblokowujących energetykę wiatrową. Z kolei w sobotę w Sejmie odbędzie się konferencja “450 lat Konfederacji Warszawskiej” z udziałem m.in. Piotra Zgorzelskiego i Tomasza Grodzkiego.

PAD na spotkaniu pożegnalnym z prezydentem Czech. We wtorek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w spotkaniu pożegnalnym z prezydentem Czech Milosem Zemanem oraz małżonką Ivaną Zemanovą w Nachodzie. O 15:35 odbędzie się spotkanie Par Prezydenckich, o 15:45 – rozmowa “w cztery oczy” prezydentów, o 16:00 – spotkanie prezydentów z przedstawicielami samorządów zaangażowanych we współpracę transgraniczną, a o 17:00 – spotkanie z przedstawicielami mediów.

Sejm o Kodeksie wyborczym. Posiedzenie Sejmu rozpoczyna się w środę o 10:00. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA, w czwartek rano odbędą się II czytania kilku projektów dot. zmian w Kodeksie wyborczym – w tym przede wszystkim autorstwa PiS.

Sejm o budżecie. W trakcie głosowań, planowanych na czwartkowy wieczór, posłowie będą głosować m.in. poprawki Senatu do tegorocznej ustawy budżetowej – jedna z nich dotyczy wykreślenia zapisu o 2,7 mld zł w obligacjach dla mediów publicznych. Ostatnio Janusz Kowalski zapowiedział iż nie zagłosuje za odrzuceniem tej poprawki.

PAD w świętokrzyskim. W czwartek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Bodzentynie w związku z obchodami 160. rocznicy Powstania Styczniowego. O 15:00 PAD weźmie udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w sprawie ustanowienia 2023 roku “Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego w gminie Bodzentyn”, a o 16:30 odbędzie się spotkanie z mieszkańcami miasta i gminy Bodzentyn oraz województwa świętokrzyskiego.

Fot. KRPM