Nadchodzący tydzień w polityce zdominuje zapewne Forum Ekonomiczne w Davos, na które udają się prezydent, premier i wicepremier Sasin. Najważniejsze osoby w państwie spotkają się min. z CEO Coca-Coli czy z prezesami Astra Zeneca i Intela, wezmą udział w panelach dyskusyjnych oraz udzielą wywiadów światowym mediom. Istotne aktywności odbędą się w Polish House w Davos.

Wcześniej premier Morawiecki uda się do Berlina na spotkanie z okazji 50-lecia działalności Wolfganga Schäuble, ale będzie to też okazja do rozmów nt. dalszego wsparcia Ukrainy. Z kolei marszałek Witek spotka się z przewodniczącymi państw bałtyckich.

W weekend Lewica przedstawi oficjalnie swojego kandydata na szefa sztabu wyborczego, a lider PSL będzie kontynuować objazd po kraju.

*****

PMM w Berlinie. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki uda się do Berlina, gdzie weźmie udział w spotkaniu z okazji 50-lecia działalności byłego przewodniczącego Bundestagu Wolfganga Schäuble. Jak informuje KPRM, udział w uroczystości będzie okazją do rozmów kuluarowych dotyczących kwestii energetycznych oraz dalszych działań związanych z obroną Ukrainy przed rosyjską agresją i kolejnymi barbarzyńskimi aktami przemocy ze strony Rosji. Politycy omówią również sytuację na wschodniej granicy UE oraz wyzwania związane z trudną sytuacją geopolityczną na wschodzie.

Spotkanie przewodniczących parlamentów Polski i państw bałtyckich. W poniedziałek rano w Sejmie odbędzie się spotkanie przewodniczących parlamentów Polski i państw bałtyckich z udziałem marszałek Elżbiety Witek. W planie m.in. podpisanie wspólnej deklaracji dotyczącej pogłębiania współpracy parlamentarnej w odpowiedzi na zagrożenia geopolityczne czy oświadczenia dla prasy.

Prezydent, premier i wicepremier w Davos. W tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wezmą udział najważniejsze osoby w państwie: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jacek Sasin. Głowa państwa spotka się m.in. z prezydentami Litwy i Łotwy oraz Szwajcarii oraz z prezes IBM, weźmie także udział w otwarciu Pawilonu ukraińskiego który już ubiegłorocznym Davos był robiącą ogromne wrażenie prezentacją rosyjskich zbrodni.

Polish House. Duża część aktywności prezydenta, premiera i wicepremiera będzie się odbywała w Polskim Domu w Davos. Otworzy go wicepremier Sasin we wtorek, przy udziale prezydenta Dudy. Kulminacyjnym punktem dyskusji w Polish House będzie dyskusja w środę rano, ktorą otworzy premier Morawiecki a w panelu zasiądą m.in: Beata Daszyńska-Muzyczka (prezeska BGK), Paweł Gruza (prezes PKO BP). Moderatorem będzie Henry Foy z FT. Tego samego dnia, o 14-tej, PAD otworzy panel o europejskiej suwerenności energetycznej, w którym udział wezmą m.i. wicepremier Sasin i Wojciech Dąbrowski z PGE oraz partnerzy z PAK Solorza oraz Koreańczycy. Z kolei wicepremier Jacek Sasin otworzy dyskusję w Polskim Domu o godz. 16:30 na temat odbudowy Ukrainy, z udziałem Teresy Czerwińskiej (obecnie EBOiR) oraz prezes Pekao S.A. Jacek Skiba. Kolejnego dnia – w czwartek, w Polish House pojawią się m.in. Swiatłana Cichanouska oraz szefowa MON Holandii.

We wtorek w Polish House prezydent Duda przyjmie prezydentów Litwy oraz Łotwy.

Szef polskiego rządu ma w planie spotkania z CEO: Cola-cola, Equinor, Lakshimi Mittalem oraz z prezesami Astra Zeneca i Intela. Premier Morawiecki udzieli wywiadu dla CNN.

Wicepremier Sasin z kolei weźmie udział we wspomnianym panelu dyskusyjnym „Droga do europejskiej suwerenności energetycznej” razem z m.in. ministrem handlu Korei Południowej, prezesem PGE oraz Maciejem Stecem z PAK.

Lewica przedstawi szefa sztabu. Nadchodzący tydzień to dla Lewicy kontynuacja trasy po kraju. We wtorek polityczki i politycy Lewicy będą się spotykać z mieszkańcami województwa dolnośląskiego. Tradycyjnie rano odbędzie się kilka spotkań na lokalnych bazarach, w wieczorem seria spotkań otwartych. Marszałek Czarzasty weźmie udział w spotkaniu w Zgorzelcu, a Adrian Zandberg we Wrocławiu. Ponadto w sobotę Lewica przedstawi oficjalnie swojego kandydata na szefa sztabu wyborczego. Wcześniej Zarząd Krajowy przyjmie dwie uchwały w sprawie przyszłych wyborów.

Kosiniak dalej w trasie. W nadchodzącym tygodniu Władysław Kosiniak-Kamysz będzie kontynuować objazd po kraju. Szef PSL we wtorek po południu przyjedzie do gminy Pakość w województwie kujawsko-pomorskim, w czwartek spotka się z mieszkańcami Białegostoku.

Fot. Marek Borawski/KPRP