Polityka przyspieszy w nadchodzącym tygodniu – de facto pierwszym po świątecznej przerwie. Posłowie pojawiają się na Wiejskiej, by rozpatrzyć m.in. projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma na celu odblokowanie środków z KPO. Najpewniej pod obrady wejdą też zaproponowane przez PiS zmiany w Kodeksie wyborczym.

Senat zajmie się ustawą budżetową na 2023 rok, prawnicy i prawniczki Lewicy spotkają się w sprawie zapowiadanej przez opozycję Komisji Sprawiedliwości i Prawa, posłowie PO zorganizują konferencję nt. cen paliwa na stacjach Orlen, a wicepremier Błaszczak przedstawi koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów – nowej dywizji Wojska Polskiego.

*****

Prezentacja koncepcji utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów. W poniedziałek wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak przedstawi koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów – nowej dywizji Wojska Polskiego.

Lewica o Komisji Sprawiedliwości i Prawa. W poniedziałek w Sejmie odbędzie się spotkanie zespołu prawników i prawniczek Lewicy przygotowujących “materiał dowodowy do rozliczenia PiS”. W spotkaniu weźmie udział 11 członków drużyny prawników Lewicy, którzy przygotowują “wielki akt oskarżenia wobec działaczy partii rządzącej”. – Jedną z pierwszych ustaw jaką klub parlamentarny Lewicy złoży w nowym Sejmie, będzie ustawa o powołaniu Komisji Sprawiedliwości i Prawa – zapowiada poseł Krzysztof Śmiszek.

PO o Orlenie. W poniedziałek w Gdańsku – na stacji PKN Orlen, na ulicy Lecha Kaczyńskiego – odbędzie się konferencja prasowa posłów Agnieszki Pomaskiej i Tadeusza Aziewicza pt. „Afera Orlenu. Sprawdź na ile oszukał Cię Orlen!”.

Kosiniak w trasie. We wtorek w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się spotkanie prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza z mieszkańcami Piotrkowa Trybunalskiego oraz powiatu piotrkowskiego. Spotkanie będzie dotyczyło inicjatywy programowej PSL „Uczciwa Polska” oraz sytuacji społeczno-gospodarczej.

Sejm o zmianach w SN. Najważniejszym tematem pierwszego w tym roku posiedzenia Sejmu będzie zgłoszony przez PiS projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – I czytanie ma odbyć się w środę rano. Zgodnie z zapowiedzią posła Asta, komisje miałyby zebrać się w przyszłym tygodniu, tak aby na kolejnym posiedzeniu Sejmu, pod koniec stycznia, można było przegłosować projekt.

Sejm o Kodeksie wyborczym. Zaproponowanego przez PiS projektu zmian w Kodeksie wyborczym nie ma na razie w porządku obrad – wpłynął do laski marszałkowskiej tuż przed Wigilią – ale można przypuszczać, że zostanie rozpatrzony na tym posiedzeniu Sejmu, zwłaszcza że partię rządzącą w sprawie ordynacji gonią terminy.

Senat o budżecie. Izba wyższa na rozpoczynającym się w środę 3-dniowym posiedzeniu zajmie się przede wszystkim ustawą budżetową na 2023 rok. W porządku także m.in. projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Fot. Sejm