
Polityczny plan tygodnia: Sejm o wotum wobec Ziobry, komisji weryfikacyjnej i budżecie, PMM na szczycie UE, Senat o ustawach gazowej i abolicyjnej, PAD w Niemczech, Tusk o UE
Wygląda na to, że ostatnie w tym roku posiedzenie Sejmu – chyba, że zostanie zwołane dodatkowe w sprawie zmian w sądownictwie – będzie zarazem jednym z najbardziej politycznych w ciągu ostatnich tygodni czy miesięcy.
Posłowie zajmą się wnioskiem opozycji o odwołanie ministra sprawiedliwości, przegłosują budżet na 2023 rok, a także zajmą się projektem ustawy o tzw. komisji weryfikacyjnej, zapowiedzianej niedawno przez liderów PiS.
Senat zajmie się dwoma ważnymi ustawami – tzw. gazową oraz abolicyjną – w tym drugim przypadku chodzi o wybory prezydenckie z 2020 roku. Prezydent Andrzej Duda z kolei na początku tygodnia uda się z wizytą do Niemiec. Ponadto sejmowa podkomisja powróci do rozpatrywania prezydenckiej propozycji ws. sędziów pokoju.
*****
PAD w Niemczech. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę roboczą w Republice Federalnej Niemiec, gdzie spotka się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Jak poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, tematyka rozmów prezydentów Polski i Niemiec zogniskuje się wokół spraw bezpieczeństwa i skutków wojny na Ukrainie.
Tusk na konferencji o UE. W poniedziałek w Senacie przewodniczący PO Donald Tusk weźmie udział w konferencji „20-lecie zakończenia negocjacji Polski z Unią Europejską”.
Sejmowa podkomisja o sędziach pokoju. W poniedziałek rano sejmowa nadzwyczajna podkomisja powróci do rozpatrywania zgłoszonego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy o sądach pokoju wraz z przepisami wprowadzającymi.
Sejm o wotum wobec Ziobry. W poniedziałek wieczorem sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaopiniuje wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, którym Sejm zajmie się na rozpoczynającym się we wtorek trzydniowym posiedzeniu.
Moskwa na posiedzeniu Rady UE ds. energii. We wtorek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa weźmie udział w posiedzeniu Rady UE ds. energii. Głównym tematem będzie kwestia związana z porozumieniem dot. cen gazu.
Sejm o tzw. komisji weryfikacyjnej. Posłowie zajmą się także – w ramach I czytania – zgłoszonym przez PiS projektem ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 – czyli tzw. projektem ustawy o komisji weryfikacyjnej.
Sejm o budżecie. Wspomniane obrady Sejmu to tak naprawdę – jak co roku – dwa posiedzenia, tak by można było przyjąć projekt ustawy budżetowej na 2023 rok. Do głosowania nad przyjęciem najważniejszej w roku ustawy dojdzie w czwartek rano, co zakończy sejmowy etap prac. Można przypuszczać, że w drugiej połowie stycznia ustawa wróci z Senatu.
Sejm o obywatelskim projekcie “W obronie chrześcijan”. Posłowie w ramach I czytania zajmą się obywatelskim – choć w praktyce firmowanym przez Solidarną Polskę – projektem zmian w Kodeksie karnym, dotyczącym wprowadzenia w polskim prawie karnym regulacji, która będzie chronić prawo do wyrażania poglądów i opinii związanych z wyznawaną religią.
Senat o ustawach gazowej i abolicyjnej. W środę rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie izby wyższej. W porządku obrad m.in. ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu – czyli tzw. ustawa gazowa oraz ustawa o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. – czyli tzw. ustawa abolicyjna.
PMM na szczycie UE. Pod koniec tygodnia premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w ostatnim w tym roku posiedzeniu Rady Europejskiej, a także w jubileuszowym szczycie UE-ASEAN.
Fot. 300POLITYKA
Więcej z: Wiejska

Polityczny plan tygodnia: Morawiecki, Błaszczak i Gliński o bezrobociu za Tuska, Sejm o kodeksie wyborczym i budżecie, TK o karach nałożonych na Polskę przez TSUE, Morawiecki w Poznaniu, wizyta prezydenta Litwy, PSL o energii wiatrowej

Polityczny plan tygodnia: Sejm o SN, Senat o budżecie, Błaszczak o utworzeniu 1 Dywizji Piechoty Legionów, Lewica o Komisji Sprawiedliwości i Prawa, PO o Orlenie, Kosiniak w trasie

“Zatrzaśnięcie się w toalecie” posłów PiS nie wystarczy, by odwołać Ziobrę [FACT CHECK 300POLITYKI]
