Wygląda na to, że ostatnie w tym roku posiedzenie Sejmu – chyba, że zostanie zwołane dodatkowe w sprawie zmian w sądownictwie – będzie zarazem jednym z najbardziej politycznych w ciągu ostatnich tygodni czy miesięcy.

Posłowie zajmą się wnioskiem opozycji o odwołanie ministra sprawiedliwości, przegłosują budżet na 2023 rok, a także zajmą się projektem ustawy o tzw. komisji weryfikacyjnej, zapowiedzianej niedawno przez liderów PiS.

Senat zajmie się dwoma ważnymi ustawami – tzw. gazową oraz abolicyjną – w tym drugim przypadku chodzi o wybory prezydenckie z 2020 roku. Prezydent Andrzej Duda z kolei na początku tygodnia uda się z wizytą do Niemiec. Ponadto sejmowa podkomisja powróci do rozpatrywania prezydenckiej propozycji ws. sędziów pokoju.

*****

PAD w Niemczech. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę roboczą w Republice Federalnej Niemiec, gdzie spotka się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Jak poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, tematyka rozmów prezydentów Polski i Niemiec zogniskuje się wokół spraw bezpieczeństwa i skutków wojny na Ukrainie.

Tusk na konferencji o UE. W poniedziałek w Senacie przewodniczący PO Donald Tusk weźmie udział w konferencji „20-lecie zakończenia negocjacji Polski z Unią Europejską”.

Sejmowa podkomisja o sędziach pokoju. W poniedziałek rano sejmowa nadzwyczajna podkomisja powróci do rozpatrywania zgłoszonego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy o sądach pokoju wraz z przepisami wprowadzającymi.

Sejm o wotum wobec Ziobry. W poniedziałek wieczorem sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaopiniuje wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, którym Sejm zajmie się na rozpoczynającym się we wtorek trzydniowym posiedzeniu.

Moskwa na posiedzeniu Rady UE ds. energii. We wtorek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa weźmie udział w posiedzeniu Rady UE ds. energii. Głównym tematem będzie kwestia związana z porozumieniem dot. cen gazu.

Sejm o tzw. komisji weryfikacyjnej. Posłowie zajmą się także – w ramach I czytania – zgłoszonym przez PiS projektem ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 – czyli tzw. projektem ustawy o komisji weryfikacyjnej.

Sejm o budżecie. Wspomniane obrady Sejmu to tak naprawdę – jak co roku – dwa posiedzenia, tak by można było przyjąć projekt ustawy budżetowej na 2023 rok. Do głosowania nad przyjęciem najważniejszej w roku ustawy dojdzie w czwartek rano, co zakończy sejmowy etap prac. Można przypuszczać, że w drugiej połowie stycznia ustawa wróci z Senatu.

Sejm o obywatelskim projekcie “W obronie chrześcijan”. Posłowie w ramach I czytania zajmą się obywatelskim – choć w praktyce firmowanym przez Solidarną Polskę – projektem zmian w Kodeksie karnym, dotyczącym wprowadzenia w polskim prawie karnym regulacji, która będzie chronić prawo do wyrażania poglądów i opinii związanych z wyznawaną religią.

Senat o ustawach gazowej i abolicyjnej. W środę rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie izby wyższej. W porządku obrad m.in. ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu – czyli tzw. ustawa gazowa oraz ustawa o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. – czyli tzw. ustawa abolicyjna.

PMM na szczycie UE. Pod koniec tygodnia premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w ostatnim w tym roku posiedzeniu Rady Europejskiej, a także w jubileuszowym szczycie UE-ASEAN.

Fot. 300POLITYKA