Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim konwencje PiS i Lewicy, posiedzenie RPP dotyczące stóp procentowych, połączone z konferencją Adama Glapińskiego, a także szczyt UE z Bałkanami Zachodnimi. Ponadto Polskę odwiedzi prezydent Gruzji, a prezydent Duda wraz z wicepremierem Błaszczakiem wezmą udział w odbiorze czołgów K2 i haubic K9.

*****

PMM w Gdańsku. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. Ponadto w poniedziałek w KPRM odbędzie się briefing prasowy rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera w sprawach bieżących.

Wizyta prezydent Gruzji. W poniedziałek w Warszawie odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, przebywającą z wizytą roboczą w Polsce.

Szczyt UE – Bałkany Zachodnie. We wtorek przywódcy UE i Bałkanów Zachodnich spotkają się na szczycie, który po raz pierwszy odbędzie się w regionie Bałkanów Zachodnich. Rozmowy będą poświęcone temu, jak wspólnie poradzić sobie z konsekwencjami rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, zintensyfikować kontakty polityczne i współpracę merytoryczną, zwiększyć bezpieczeństwo i budować odporność na ingerencje zewnętrzne, podjąć wyzwania wynikające z migracji oraz walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Na zakończenie szczytu przywódcy mają wydać deklarację.

Odbiór czołgów K2 i haubic K9. We wtorek w Gdyni prezydent Andrzej Duda wraz z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem weźmie udział w odbiorze pierwszych koreańskich czołgów K2 oraz haubic K9 dla Sił Zbrojnych RP.

RPP o stopach procentowych. W środę odbędzie się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym ma zapaść decyzja w sprawie ewentualnej podwyżki stóp procentowych – choć, zdaniem ekspertów, taki ruch jest mało prawdopodobny. Najpewniej dzień później odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Kongres Lewicy. W niedzielę w Łodzi odbędzie się Kongres Programowy Lewicy: ABC LEWICY. Podczas wspólnego kongresu Nowej Lewicy i Razem zostanie przyjęta wspólna Deklaracja Ideowa dwóch partii oraz plan na najbliższy rok wyborczy. Odbędą się panele programowe poświęcone m.in. pracy, walce z inflacją, sprawnym usługom publicznym i przyjaznemu państwu. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca uczestników i uczestniczek.

Konwencja PiS nt. wsi. W niedzielę w Przysusze odbędzie się organizowana przez PiS konwencja – zgromadzenie dotyczące polskiej wsi. – Będzie to podsumowanie dotychczasowych działań, ale przede wszystkim pokazanie nowego programu na najbliższy czas, ale i w dłuższej perspektywie – mówił Henryk Kowalczyk w PR1. – Tam będzie program w sposób ogólny przedstawiony przez prezesa Kaczyńskiego, a bardziej szczegółowo ja będę mówił o tym programie – mówił wicepremier.

Fot. MON/Twitter