Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenie Sejmu, na którym zostanie rozpatrzony projekt tzw. ustawy gazowej i być może wniosek opozycji o odwołanie Zbigniewa Ziobry z funkcji ministra sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki

W Senacie odbędą się uroczystości z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP, GUS poda wstępne dane o inflacji za listopad, a Lewica zorganizuje spotkanie poświęcone diagnozie i propozycjom rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Z kolei prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach Dnia Podchorążego.

*****

PMM na Śląsku i o Maluch Plus. Jak słyszymy od współpracowników premiera Mateusza Morawieckiego, w poniedziałek na Śląsku szef polskiego rządu spotka się z działaczami PiS i radnymi wojewódzkimi, a w środę odbędzie się ogłoszenie programu Maluch Plus.

100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II RP. 28 listopada przypada 100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II RP. Z tej okazji w Senacie w poniedziałek odbędą się okolicznościowe uroczystości. O 12:00 marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wicemarszałkami izby spotka się z senatorami I-IX kadencji. Zaplanowano również prezentację waloru filatelistycznego, wydanego z okazji rocznicy. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu o 13:00 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek i przedstawicieli władz państwowych podjęta zostanie rocznicowa uchwała. Uroczystości zakończą się o 17:00 galą w Teatrze Polskim w Warszawie połączoną ze spektaklem „Słowo jest ogień”.

PAD na święcie Dnia Podchorążego. We wtorek o 17:00 na dziedzińcu Belwederu prezydent Andrzej Duda weźmie udział w apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podczas uroczystości PAD wręczy nominacje generalskie oficerom Wojska Polskiego.

Lewica o bezpieczeństwie energetycznym. We wtorek o 12:00 w Sejmie odbędzie się organizowane przez Lewicę spotkanie poświęcone diagnozie i propozycjom rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Prezentacja wraz z dyskusją odbędzie się w gronie ekspertów i ekspertek z branży energetycznej, zarówno ze strony praktycznej, jak i akademickiej. W porządku obrad znalazło się przedstawienie aktualnej sytuacji w energetyce i przedstawienie propozycji rozwiązań systemowych.

Senat o lex Czarnek 2.0. We wtorek o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad m.in. zmiany w Prawie oświatowym, częściej nazywane lex Czarnek 2.0. Można przypuszczać, że po odrzuceniu ustawy, ewentualnie wprowadzeniu poprawek, Sejm rozpatrzy je na posiedzeniu jeszcze w tym tygodniu. Ponadto senatorowie zajmą się tzw. ustawą okołobudżetową na 2023 rok.

Sejm o ustawie gazowej. W środę o 10:00 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. W porządku obrad, na chwilę obecną, nie ma politycznych punktów – posłowie wysłuchają m.in. informacji o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – ale jak słyszymy, zostanie rozpatrzona tzw. ustawa gazowa, którą rząd przyjął w ostatni w piątek. Ponadto w teorii może dojść do rozpatrzenia wniosku o odwołanie Zbigniewa Ziobry, który KO złożyła w połowie listopada. Zgodnie z regulaminem, rozpatrzenie i głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia i nie później niż na następnym posiedzeniu.

GUS o inflacji. W środę o 10:00 GUS poda szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie, czyli w praktyce wstępne dane o inflacji. Miesiąc temu inflacja wyniosła 17,9%. Urząd ponadto poda informacje o wstępnym szacunku produktu krajowego brutto w III kwartale roku.

Fot. Sejm