W kończący się weekend premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Finlandii z premier Sanną Marin, gdzie mówił m.in. o tym iż sankcje nałożone na Rosję są skuteczne i musimy rozwijać je mimo, że nie pozostawiają bez śladu naszych gospodarek. Wskazał na dużą rolę zachowania silnego stanowiska w tej kwestii i konieczność wyjaśniania wszystkim powodów obecnego kryzysu gospodarczego. Podziękował także premier Finlandii za wspólne stanowisko w tym temacie.

W nadchodzącym tygodniu szef polskiego rządu uda się do Koszyc na spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, a wcześniej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona cenom gazu. Prezydent Andrzej Duda z kolei uda się z wizytą na Litwę.

Także w tym tygodniu odbędzie się kongres programowy PO, Lewica będzie kontynuowała trasę po kraju, a władze PiS zdecydują w sprawie nowego rzecznika.

*****

PMM o cenach gazu. – Pomysł będzie podobny do tego, co do prądu, czyli ceny gazu i podwyżki zostaną zamortyzowane – mówił szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News. Jak zapowiedział, dokładny poziom cen gazu zostanie przedstawiony przez premiera we wtorek.

Senacka komisja o Prawie oświatowym. We wtorek o 11:00 senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej rozpatrzy nowelizację Prawa oświatowego, częściej nazywanego lex Czarnek 2.0. Senat ustawą zajmie się najpewniej na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

Komitet Polityczny PiS o nowym rzeczniku. W środę zbiera się Komitet Polityczny PiS, który ma dokonać zmian na stanowisku rzecznika partii. To konieczność po tym, jak kilka dni temu obecny rzecznik Radosław Fogiel poinformował, iż po wyborze na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych rezygnuje z funkcji.

V4 w Koszycach. Jak słyszymy, w czwartek premier Mateusz Morawiecki uda się do Koszyc, gdzie odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej.

Lewica dalej w trasie. Lewica w nadchodzącym tygodniu będzie kontynuowała swoją trasę po Polsce. W środę odbędą się spotkania w Wielkopolsce, a w czwartek w województwie lubuskim. Liderzy wraz z posłankami i posłami Lewicy biorą udział w spotkaniach otwartych, podczas których prezentują program i wizję Polski po PiS. Promują także pakiet „Bezpieczna Rodzina” z mocnym akcentem na część Bezpieczny Senior. Podczas spotkań prowadzona jest też zbiórka podpisów pod społecznym projektem ustawy „Renta Wdowia”.

Kongres programowy PO. W czwartek odbędzie się kongres programowy Platformy Obywatelskiej, podczas którego ma zostać przedstawiona „nowa wizja energetyki polskiej”.

PAD na Litwie. W czwartek i w piątek prezydent Andrzej Duda złoży roboczą wizytę na Litwie, gdzie spotka się z prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii oraz weźmie udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe organizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie pod patronatem Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.

Fot. Krystian Maj/KPRM