Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim obchody Narodowego Święta Niepodległości – dzień wcześniej z kolei odbędą się społeczne obchody w przededniu święta z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zabierze głos po Marszu Pamięci.

Prezydent Duda uda się na konferencję COP27, premier Mateusz Morawiecki z kolei rozpocznie tydzień od wizyty w firmie cukierniczo-piekarniczej, będzie także wizytować – wraz z premierem Słowach – ćwiczenia Puma.

Ten tydzień to także inauguracja zbiórki podpisów pod utworzeniem społecznego komitetu poparcia dla ustawy „Renta Wdowia” z udziałem polityków Lewicy oraz prezentacja w PE raportu podsumowującego dotychczasowe działania Polski na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

*****

PMM w firmie piekarniczej o cenach energii. Tydzień w polityce rozpocznie się od wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w firmie cukierniczo-piekarniczej Alania w Kuligowie na Mazowszu – w poniedziałek o 8:40. Według rozmówców 300POLITYKI, premier będzie tam mówił o pomocy dla branży piekarniczej w kontekście rosnących cen nośników energii.

PMM na manewrach Puma-22. Jak dowiaduje się 300POLITYKA, w środę, premier Morawiecki, wraz z premierem Słowacji Eduardem Hegerem będą wizytowali ćwiczenia Puma, największych manewrach wojsk państw V4 z pododdziałami sojuszniczymi z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. – Ćwiczenie potrwa do 9 listopada. Biorą w nim udział żołnierze z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przebywający na Podkarpaciu w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą – opisał rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej, major Przemysław Lipczyński.

PAD na COP27. Prezydent Andrzej Duda złoży roboczą wizytę w Egipcie w związku z udziałem w Konferencji COP27. Głowa państwa – oprócz udziału we wspomnianej konferencji – spotka się m.in. z prezydentem Kenii, czy z prezesem Equinora. PAD weźmie ponadto udział w dyskusji okrągłego stołu „Water Security” oraz w dyskusji wysokiego szczebla „Promoting Climate Change Education”.

Lewica o wdowiej rencie. Przedstawiciele Lewicy wraz z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym i posłem Arkadiuszem Iwaniakiem wezmą we wtorek udział w inauguracji zbiórki podpisów pod utworzeniem społecznego komitetu poparcia dla ustawy „Renta Wdowia”. Jak tłumaczą organizatorzy, to realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu.

Posiedzenie RPP. W środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym może zapaść decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Ponadto, jak zapowiedział Adam Glapiński, w trakcie tego posiedzenia przedstawi propozycję harmonogramu posiedzeń rady na przyszły rok, która będzie zawierać dwudniowe posiedzenia.

Prezentacja raportu podsumowującego dotychczasowe działania Polski na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. W czwartek o 9:00 w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się spotkanie otwarte organizowane przez europosła PiS Joachima Brudzińskiego z udziałem wiceministra Pawła Szefernakera, pełnomocnika rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy, przedstawicieli samorządowców, organizacji pozarządowych oraz frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie raport podsumowującym dotychczasowe działania Polski na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Wizyta prezydenta Litwy. W czwartek i piątek wizytę w Polsce złoży prezydent Litwy Gitanas Nausėda, podczas której weźmie udział w II posiedzeniu Rady Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej (10 listopada) oraz w obchodach Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada).

Wystąpienie PJK. W czwartek odbędą się społeczne obchody w przededniu Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O 8:00 rozpocznie się msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, a o 19:00 – kolejna msza święta. O 20:30 odbędzie się Marsz Pamięci, a o 21:00 – złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego oraz wystąpienie prezesa PiS na placu Piłsudskiego. W podobnym wystąpieniu w związku z obchodami Święta Niepodległości w 2014, tylko, że w Krakowie, Jarosław Kaczyński ogłosił 8 lat temu kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta.

Obchody 11 listopada. W piątek odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem najważniejszych osób w państwie, a także z udziałem wspomnianego prezydenta Litwy. Uroczystości rozpoczną się o 11:45 na placu Piłsudskiego.

Sprowadzenie do Polski szczątków prezydentów Polski na uchodźstwie. W sobotę do Polski – jak zapowiedział w podcaście premier Mateusz Morawiecki – zostaną sprowadzone szczątki prezydentów Polski na uchodźstwie, którzy zostali pochowani na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii. Jak podkreślił szef polskiego rządu, uroczysty pochówek w Świątyni Opatrzności Bożej będzie symbolicznym zamknięciem ich przymusowej emigracji.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP