Ostatni październikowy tydzień to przede wszystkim posiedzenia Sejmu i Senatu – izba wyższa zajmie się kilkoma ważnymi ustawami, między innymi dot. cen energii oraz przesunięcia wyborów samorządowych. Wicepremier Sasin i minister Moskwa będą kontynuować wizytę w USA – tematem rozmów m.in. budowa elektrowni atomowej w Polsce, a premier Morawiecki w Berlinie weźmie udział w konferencji dot. odbudowy Ukrainy.

Marszałek Witek weźmie udział w pierwszym parlamentarnym szczycie Platformy Krymskiej, Polskę odwiedzą prezydenci Macedonii i Czarnogóry, a delegacja Lewicy uda się do Brukseli na rozmowy o funduszach europejskich dla Polski. W polityczną trasę powróci też Donald Tusk, który we wtorek na otwartym spotkaniu spotka się z mieszkańcami Ostrowa Wielkopolskiego.

*****

PMM i Błaszczak w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego. W poniedziałek o 10:00 premier Mateusz Morawiecki, wraz z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem i ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim, będzie przebywał z wizytą w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego.

Sasin i Moskwa w USA. W nadchodzącym tygodniu wicepremier Jacek Sasin i minister Anna Moskwa kontynuują wizytę w USA. Jak poinformował szef MAP, jest bardzo duża szansa, aby to Amerykanie wybudowali elektrownię atomową w Polsce. Według szefowej resortu klimatu, ministrowie umówili decydujące szczegóły amerykańskiej oferty. – W ciągu najbliższych dni ogłosimy decyzję rządu w tej sprawie. To strategiczna inwestycja dla rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego Polski – napisała Moskwa na Twitterze.

Wizyty prezydentów Macedonii i Czarnogóry. W poniedziałek i wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski, który spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Z kolei w czwartek i piątek oficjalna wizytę w Polsce złoży prezydent Czarnogóry Milo Djukanović wraz z małżonką.

Pierwszy parlamentarny szczyt Platformy Krymskiej. W poniedziałek i wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek weźmie udział w pierwszym parlamentarnym szczycie Platformy Krymskiej w Zagrzebiu. Pierwszego dnia odbędzie kolacja, a we wtorek – właściwe obrady.

PMM w Berlinie na konferencji na temat odbudowy Ukrainy. Jak słyszymy, we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w konferencji – pod auspicjami grupy G7 – na temat odbudowy Ukrainy.

Delegacja Lewicy z wizytą w Brukseli. W poniedziałek i wtorek odbędzie się seria spotkań z unijnymi komisarzami ws. pieniędzy dla Polski. W programie wizyty zaplanowane jest m. in. spotkania z komisarzami ds. zarządzania kryzysowego, sprawiedliwości, ds. zatrudnienia, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Dubravką Suica, przewodniczącą Grupy S&Di z wiceprzewodniczącą PE, która odpowiada za kwestie praworządności. Lewica jedzie do Brukseli, żeby rozmawiać z komisarzami na temat pieniędzy, które mogą nie trafić do Polski. Władze ugrupowania chcą dowiedzieć się jak wygląda sytuacja.

Tusk w Ostrowie Wielkopolskim. We wtorek o 18:00 w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się otwarte spotkanie z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem.

Posiedzenie Sejmu. W środę o 10:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. W porządku obrad, przynajmniej na chwilę obecną, nie ma politycznych projektów, ale w teorii posłowie mogą zająć się dwoma złożonymi przez PiS projektami: zmianami w Prawie oświatowym – nazywanymi już przez opozycję nowym lex Czarnek – a także ustawy o legalności działań organów gminy zaangażowanych w organizację wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Senat o cenach energii i przesunięciu wyborów samorządowych. W środę o 11:00 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu, który zajmie się przede wszystkim dwoma ustawami uchwalonymi kilka dni temu przez Sejm: o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, a także o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Ponadto izba wyższa rozpatrzy ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego – czyli w praktyce o przeniesieniu wyborów samorządowych.

Fot. MAP