Szczyt Rady Europejskiej oraz dalszy ciąg posiedzenia Sejmu – to tylko niektóre tematy nadchodzącego tygodnia w polityce. Premier Morawiecki spotka się z wojewodami, sejmowa podkomisja zajmie się projektem ustawy o sędziach pokoju, a prezydent Duda uda się do Włoch na World Food Forum. Ponadto pod koniec tygodnia odbędzie się Europejski Kongres Kobiet.

*****

PAD na World Food Forum. W niedzielę Para Prezydencka rozpoczęła wizytę we Włoszech, gdzie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w World Food Forum w Rzymie. W planie PAD są m.in. spotkania z Dyrektorem Generalnym ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa Qu Dongyu, a także z prezydentem Włoch.

PMM z wojewodami. W poniedziałek odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami, dotyczące współpracy z samorządami przy dystrybucji węgla.

Podkomisja o sędziach pokoju. W poniedziałek i wtorek sejmowa podkomisja nadzwyczajna powróci do prac nad prezydenckim projektem ustawy o sędziach pokoju wraz z przepisami wprowadzającymi.

Rząd o waloryzacji emerytur. Jak słyszymy, we wtorek – w trakcie cotygodniowego posiedzenia rządu – ministrowie przyjmą projekt w sprawie przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur. W trakcie weekendowego objazdu po kraju, prezes PiS stwierdził iż waloryzacja w 2023 rok będzie “dość obfita”, przypomniał ponadto, iż będą trzynastki i czternastki.

TK o karach nałożonych na Polskę przez TSUE. W środę ma odbyć się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kar nałożonych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE. To kolejne podejście do tematu – rozprawa wielokrotnie przekładana i odraczana. Chodzi o sprawę zainicjowaną w ubiegłym roku przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. Nastąpiło to po nałożeniu przez TSUE na Polskę dwóch kar finansowych – w sprawie kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Sejm o dystrybucji węgla. Sejm wznowi obrady we czwartek – będzie to jednodniowe posiedzenie. Posłowie – zgodnie z zapowiedziami, harmonogram nie został jeszcze opublikowany – mają zająć się przyjętym ostatnio przez rząd projektem ustawy, który określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1500 zł.

Szczyt UE. W czwartek i piątek w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, podczas której unijni przywódcy będą rozmawiać o najnowszych wydarzeniach związanych z rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie, w tym o konsekwencjach tej wojny dla Ukrainy i innych krajów. W tym kontekście unijni przywódcy omówią też dalsze wsparcie UE dla Ukrainy, przyjmą się również cenom energii i bezpieczeństwu dostaw, w tym środkom optymalizacji rynku i postępom w ograniczaniu zapotrzebowania na energię.

Europejski Kongres Kobiet. “We do the work! Robimy robotę!” – pod takim hasłem w sobotę odbędzie się Europejski Kongres Kobiet 2022 zorganizowany w drugą rocznicę wyroku TK ws. aborcji. Podczas kongresu organizowanego przez Partię Europejskich Socjalistów, organizacje takie jak “Federa” czy „Aborcyjny Dream” przedstawią dane na temat sytuacji kobiet po wyroku. Wśród uczestniczek m.in. Jolanta Kwaśniewska, Barbara Labuda, Katarzyna Wężyk, Irena Wielocha czy Maja Pisarek. Gościć będą również silna grupa Ukrainek oraz posłanek Lewicy.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP