Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg dyskusji wokół cen prądu – rząd przedstawi szczegóły specjalnej taryfy dla odbiorców wrażliwych i dla samorządów, premier Morawiecki spotka się z samorządowcami, a w połowie tygodnia odbędzie się posiedzenie komisji wspólnej.

Prezydent Duda uda się do Bratysławy na spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej, głowa państwa powoła także nowego szefa BBN. Z Kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński i wicepremier Jacek Sasin wezmą udział w konferencji nt. bezpieczeństwa energetycznego Polski.

*****

Powołanie nowego szefa BBN. W poniedziałek przed południem w Belwederze prezydent Andrzej Duda odwoła Pawła Solocha z funkcji szefa BBN oraz powoła nowego szefa biura.

Rząd o taryfach dla odbiorców wrażliwych i samorządów. Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller, we wtorek przedstawione zostaną szczegóły specjalnej taryfy dla odbiorców wrażliwych i dla samorządów. Ponadto w nadchodzącym tygodniu mają zostać przedstawione szczegóły propozycji dla małych i średnich przedsiębiorstw.

PMM z samorządowcami. – Premier zaprosi na wtorek Związek Miast Polskich i Unię Metropolii Polskich. W mediach te dwa związki wskazywały że chciały być na spotkaniu z premierem, ale niestety nie dostały zaproszenia. To było wczoraj spotkanie z instytucjami, które nie są w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu – stwierdził Paweł Szefernaker w rozmowie z dziennikarzami. – W środę od dawna zapowiadane posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, gdzie są wszystkie związki reprezentowane, te małe miejscowości, powiaty i duże miasta – poinformował wiceszef MSWiA.

PAD z prezydentami V4. We wtorek w Bratysławie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Dokładny harmonogram wizyty nie został jeszcze opublikowany.

PJK i Sasin na konferencji o bezpieczeństwie energetycznym. W środę w Toruniu odbędzie się konferencja “Bezpieczeństwo energetyczne Polski”. W jej trakcie głos zabierze m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także wicepremier i szef MAP Jacek Sasin, minister Anna Moskwa czy prezes Orlenu Daniel Obajtek.

GUS o inflacji. W piątek Główny Urząd Statystyczny poda dane o wrześniowej inflacji, czyli wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 roku. Według tzw. flash szacunku GUS, inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 17,2%.

Fot. KPRM