Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenia Sejmu i Senatu – w izbie niższej odbędzie się debata nad projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. RPP zbierze się na posiedzeniu, by zdecydować ws. stóp procentowych – po zeszłotygodniowych danych o inflacji niewykluczona jest kolejna podwyżka.

Premier Morawiecki pod koniec tygodnia uda się na nieformalny szczyt do Pragi, prezydent Duda – na szczyt prezydentów Arraiolos, a weekend odbędzie się kongres Partii Europejskich Socjalistów.

*****

PAD i Niedzielski o Funduszu Medycznym. W poniedziałek o 9:30 w Katowicach odbędzie się briefing prasowy prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w związku z ogłoszeniem wyników naboru konkursu na pediatryczną infrastrukturę strategiczną w ramach Funduszu Medycznego.

Sejm o budżecie na 2023 rok. Na rozpoczynającym się w środę trzydniowym posiedzeniu Sejmu ma dojść do I czytania projektu ustawy budżetowej na 2023 rok wraz z tzw. projektem ustawy okołobudżetowej. Najpewniej dojdzie do też do powołania członków Rady Polityki Pieniężnej.

Senat o przedłużeniu tarczy. W środę rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Sejmu, na którym zaplanowano m.in. rozpatrzenie ustawy wydłużającej do końca tego roku obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej.

RPP o stopach procentowych. W środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym może zapaść decyzja o kolejnym podniesieniu stóp procentowych – zwłaszcza i GUS w ubiegłym tygodniu podał iż inflacja CPI we wrześniu wyniosła, według szacunku, 17,2%.

PAD na spotkaniu prezydentów Arraiolos. W środę i czwartek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos na Malcie. Dokładny harmonogram nie został jeszcze opublikowany.

Szczyt unijny w Pradze. W piątek w Pradze odbędzie się nieformalne posiedzenie szefów państw i rządów. Jak donosiły w ostatnich dniach media, “jeśli w najbliższych dniach państwa członkowskie UE nie porozumieją się w sprawie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji, sprawa trafi na szczyt unijny w Pradze”.

Kongres Partii Europejskich Socjalistów. W sobotę odbędzie się Kongres Partii Europejskich Socjalistów “Prawo. Europa. Sprawiedliwość“. Jak słyszymy celem jest zbliżenie polskich i europejskich perspektyw na temat praworządności, która stanowi jedną z najważniejszych wartości funkcjonowania UE. Wydarzenie zakończy się podpisaniem Deklaracji na rzecz Europy praworządnej przez liderów polskiej i europejskiej Lewicy.

Fot. Sejm