Uruchomienie Baltic Pipe, przedstawienie przez rząd rozwiązań dot. ochrony odbiorców energii elektrycznej, a także posiedzenie Sejmu i wyjazdowe posiedzenie klubu PiS – to tylko niektóre z nadchodzących wydarzeń w najbliższym tygodniu. Ponadto minister klimatu weźmie udział w posiedzeniu Rady UE ds. energii – gdzie głównym tematem będą ceny energii – a w weekend odbędą się konwencje Nowej Lewicy i Razem, będące początkiem oficjalnych przygotowań do wyborów.

*****

Komisja o sędziach pokoju. W poniedziałek o 11:00 sejmowa podkomisja powróci do rozpatrywania prezydenckiego projektu ustawy o sędziach pokoju, a posiedzenie będzie kontynuowane we wtorek, także o 11:00. Kilka dni temu Jarosław Kaczyński zapowiedział iż „niedługo rozpocznie się praca nad gotową już od długiego czasu reformą, w tym także wprowadzenia sędziów pokoju”.

Uruchomienie Baltic Pipe. We wtorek w Goleniowie odbędzie się uroczystość uruchomienia gazociągu Baltic Pipe, w której wezmą udział premierzy trzech państw – Norwegii, Danii i Polski. W sobotę z kolei ma ruszyć tłoczenie błękitnego paliwa przez Baltic Pipe. Jak wyjaśnia PGNiG, spółka wykorzysta przepustowość gazociągu zaplanowaną na ten rok w 100%, ponadto zabezpieczone są również dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23.

Rząd o maksymalnej cenie energii. – We wtorek przedstawię na Radzie Ministrów przygotowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych szpitali ale również samorządów – poinformował na Twitterze wicepremier Jacek Sasin. Jak słyszymy, ostatecznie posiedzenie rządu zostanie najprawdopodobniej przeniesione na środę.

Moskwa na posiedzeniu Rady UE ds. energii. W poniedziałek minister klimatu i środowiska weźmie udział w Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agenci Energii Atomowej w Wiedniu. We wtorek – we wspomnianej uroczystości uruchomienia gazociągu Baltic Pipe, a w piątek – w Radzie UE ds. energii w Brukseli, gdzie głównym tematem będzie kwestia związanymi z cenami energii.

Sejm o wsparciu przedsiębiorców. We wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji odbędzie się I czytanie rządowego projektu dotyczącego wprowadzenia możliwości przyjęcia przez rząd programów pomocowych, mających na celu udzielenie wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone z uwagi na dynamiczny wzrost kosztów wynikających z obecnej sytuacji na rynku energii. Projekt jest rozpatrywany w trybie pilnym, a komisja ma przedstawić sprawozdanie do środy.

Senat o Prawie pocztowym. We wtorek o 11:00 rozpocznie się jednodniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad tylko jeden punkt – pilny projekt nowelizacji Prawa pocztowego, co w praktyce oznacza, iż izba wyższa ma tylko 14 dni na jego rozpatrzenie – a Sejm rządową propozycją uchwalił w połowie września.

Sejm o immunitecie Brauna. W środę o 10:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. W porządku obrad, przynajmniej na chwilę obecną, nie ma politycznych projektów, ale posłowie podejmą decyzję ws. immunitetu Grzegorza Brauna. Ponadto odbędzie się I czytanie rządowego projektu ustawy o Instytucie Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Wyjazdowy klub PiS. W czwartek – po zakończeniu posiedzenia Sejmu – odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości poświęcone bieżącej sytuacji politycznej. W planie jest m.in. wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

GUS o inflacji. W piątek o 10:00 Główny Urząd Statystyczny poda wstępne dane o inflacji za wrzesień, a mówiąc precyzyjniej – szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu.

Międzynarodowa konferencja Partii Europejskich Socjalistów. – To kluczowy moment, aby odpowiedzieć na pytanie o to, jak przeprowadzić sprawiedliwą transformację, opartą na odnawialnych, dostępnych i tanich źródłach energii w całej, zróżnicowanej Europie. Na międzynarodowej konferencji Partii Europejskich Socjalistów czeka nas inspirująca dyskusja o nowej polityce energetycznej Unii Europejskiej, która będzie nas łączyć i tworzyć stabilną przyszłość, budując zrównoważoną gospodarkę i bezpieczeństwo – zapowiadają organizatorzy międzynarodowej konferencji Partii Europejskich Socjalistów, która odbędzie się w sobotę w Gdańsku. Słowo wstępu wygłoszą m.in. wiceprzewodniczący Partii Europejskich Socjalistów i sekretarz stanu ds. międzynarodowych i rozwoju Portugalii Francesco Andre oraz liderzy Nowej Lewicy europoseł Robert Biedroń i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Konwencje krajowe Nowej Lewicy i Razem. W niedzielę w Warszawie odbędą się konwencje krajowe Nowej Lewicy i Razem, będące początkiem oficjalnych przygotowań do wyborów. W ich trakcie trzej liderzy przedstawią publicznie treść porozumienia jakie podpiszą i strategię koalicji największych lewicowych ugrupowań zarówno na czas przed kampanią wyborczą, jak i wspólne stanowisko dotyczące negocjacji warunków współpracy z innymi ugrupowaniami opozycji.

Fot. KPRM