Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wizyta prezydenta Dudy w USA, a wcześniej w Wielkiej Brytanii, gdzie odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II. Premier Morawiecki uda się do Bratysławy na Szczyt Konserwatywny, a liderzy opozycji, na zaproszenie byłych prezydentów, usiądą do rozmów.

*****

PAD na pogrzebie królowej Elżbiety II. W niedzielę prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał się z premier Liz Truss, wpisał się do księgi kondolencyjnej oraz wziął udział w recepcji wydawanej przez Króla Karola III dla głów państw i szefów rządów. Z kolei w poniedziałek o 12:00 czasu polskiego Para Prezydencka weźmie udział w nabożeństwie pogrzebowym Królowej Elżbiety II.

PMM na Szczycie Konserwatywnym. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w II Szczycie Konserwatywnym w Bratysławie. Wydarzenie skupia przedstawicieli europejskich środowisk konserwatywnych ze świata polityki, kultury oraz religii. Tematem przewodnim spotkania w Bratysławie będą najważniejsze wyzwania dla współczesnej Europy.

PAD w USA. We wtorek rozpoczyna się wizyta Pary Prezydenckiej USA, podczas której prezydent ANdrzej Duda m.in. weźmie udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Konferencja o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. We wtorek o 10:00, z okazji 25-tej rocznicy rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pomiędzy Polską i NATO, odbędzie się organizowana przez prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego konferencja “Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – rola Polski”, w której wezmą udział liderzy opozycji. Wśród uczestników spotkania będą wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący PO Donald Tusk, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i przewodniczący Polska 2050 Szymon Hołownia.

Spotkanie liderów opozycji. Ponadto we wtorek, na zaproszenie byłych prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, ma dojść do spotkania liderów ugrupowań opozycyjnych, co zapowiadał kilka dni temu Włodzimierz Czarzasty. Jak dodał wicemarszałek Sejmu, “opozycja jest dogadana, że opozycja wspólnie planuje przyszłość, że opozycja wspólnie stworzy rząd i opozycja się nie da skłócić”.

Fot. Foreign Broadcasting Service