Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim drugie wrześniowe posiedzenie Sejmu – posłowie zajmą się m.in. powołaniem członków nowej KRRiT, a także poprawkami Senatu do ustawy o dodatku węglowym. Z kolei sejmowa podkomisja powróci do prac nad ustawą o sędziach pokoju.

Rząd zajmie się propozycją płacy minimalnej na przyszły rok – minister pracy sugerowała w ostatnich dniach nowe propozycje, minister zdrowia poinformuje o zasadach przyjmowania 4. dawki. Pod koniec tygodnia odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe, a także uroczystość otwarcia przekopu przez Mierzeję Wiślaną.

*****

Podkomisja o sędziach pokoju. W poniedziałek o 12:00 sejmowa podkomisja nadzwyczajna powróci do prac nad prezydenckim projektem ustawy o sędziach pokoju wraz z przepisami wprowadzającymi.

Rząd o płacy minimalnej. Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się propozycją płacy minimalnej na 2023 rok. Niedawno minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła w rozmowie z “Faktem”, iż w związku z rosnącą inflacją zaproponuje nowe kwoty płacy minimalnej w 2023 roku. – Proponujemy 3450 zł od 1 stycznia i 3500 zł od 1 lipca – poinformowała.

Wręczenie sztandaru Dowództwu Generalnemu Rodzajów SZ. We wtorek o 12:00 na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystości wręczenia sztandaru wojskowego Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Pierwsza Dama zostanie matką chrzestną sztandaru.

Niedzielski o 4. dawce. – Do magazynów RARS dotarła pierwsza dostawa szczepionek celowanych przeciw wariantowi Omikron BA.1 – ponad 450 tys. dawek. Kolejny, większy transport za tydzień. W przyszłym tygodniu poinformujemy o zasadach przyjmowania 4. dawki w grupie 12+ – poinformował kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze.

Szefowa KE o stanie UE. W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi swoje trzecie orędzie o stanie Unii. Co roku we wrześniu przewodniczący KE wygłasza orędzie o stanie Unii na forum Parlamentu Europejskiego. W przemówieniu podsumowywane są osiągnięcia poprzedniego roku i prezentowane są priorytety na kolejny rok.

TK o karach nałożonych na Polskę przez TSUE. W środę ma odbyć się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kar nałożonych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE. To kolejne podejście do tematu – rozprawa wielokrotnie przekładana i odraczana. Chodzi o sprawę zainicjowaną w ubiegłym roku przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. Nastąpiło to po nałożeniu przez TSUE na Polskę dwóch kar finansowych – w sprawie kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Powołanie członków KRRiT. Trzydniowe posiedzenie Sejmu rozpoczyna się w środę o 10:00. W porządku obrad m.in. powołanie członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – kandydatami do rady są zgłoszeni przez PiS Agnieszka Glapiak oraz Maciej Świrski, a także zgłoszeni przez KO Jędrzej Skrzypczak oraz Adam Szynol.

Sejm o poprawkach Senatu do dodatku węglowego. Na wspomnianym posiedzeniu Sejmu posłowie rozpatrzą – i najpewniej odrzucą – poprawki Senatu do ustawy o tzw. dodatku węglowym, co w praktyce zakończy proces legislacyjny rządowej propozycji. Ponadto Sejm rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze.

GUS o inflacji. W czwartek GUS poda informację o wskaźnikach cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu, czyli w praktyce dane o inflacji. Według tzw. szybkiego szacunku flash, inflacja w ubieglym miesiacu wyniosła 16,1%.

Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Jak słyszymy, w piątek premier Mateusz Morawiecki uda się do Wilna, gdzie odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. To dalszy ciąg trasy szefa polskiego rządu – kilka dni temu PMM był w Kijowie.

Otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną. – Chciałbym potwierdzić, że 17 września odbędzie się otwarcie mierzei, kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną (…) Pzygotowanie kanału i jak to zapowiadaliśmy, jest pierwszym elementem inwestycji. Kolejne dwa, a więc pogłębienie Zalewu Wiślanego oraz pogłębienie rzeki Elbląg wraz w dojściem do portu w Elblągu to trzeci element tej inwestycji. W związku z tym wszystko idzie zgodnie z planem. Ostateczne zakończenie tej wielkiej inwestycji to przyszły rok – stwierdził Marek Gróbarczyk w PR24.

Fot. Sejm