Trasa PMM. Jak słyszymy od współpracowników premiera, w poniedziałek Mateusz Morawiecki rusza w trasę pod hasłem #BezpiecznaPolskaBezpieczniPolacy. Nasi rozmówcy tłumaczą, że podczas objazdu szef rządu będzie przedstawiał priorytety rządu w związku z pracami nad przyszłorocznym budżetem. Ponadto – jak słyszymy – pod koniec tygodnia należy spodziewać się ważnej wizyty zagranicznej.

PJK na Forum Ekonomicznym. Jarosław Kaczyński w trakcie rozpoczynającego się we wtorek w Karpaczu Forum Ekonomicznego weźmie udział w panelu „Realizm i wartości w polityce”. Z prezesem PiS na ten temat będzie dyskutował europoseł PiS Ryszard Legutko, a dyskusję poprowadzi europoseł Zdzisław Krasnodębski. W Karpaczu pojawią się także inni ważni politycy partii rządzącej, w tym premier Mateusz Morawiecki.

PAD na kieleckich targach obronnych. W poniedziałek o 9:30 prezydent Andrzej Duda złoży wizytę na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. W trakcie wizyty PAD spotka się z przedstawicielami polskiego oraz zagranicznego sektora obronnego, weźmie udział w podpisaniu umowy związanej z pozyskaniem uzbrojenia na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz odznaczy pracowników Targów Kielce z okazji XXX-lecia MSPO.

PAD w Afryce Zachodniej. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda rozpocznie wizytę w Afryce Zachodniej. Odwiedzi Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Senegal. – To bardzo ważna wizyta w kontekście tego, co dzieje się na rynkach żywności, tego, co robi Rosja na Ukrainie, niszcząc zasoby żywności i ograniczając napływ do krajów najbardziej potrzebujących – stwierdził Jakub Kumoch podczas spotkania z dziennikarzami. – Polska od początku deklarowała, że jest w stanie wspierać eksport ukraińskiej żywności, na ile to może wesprzeć państwa najbardziej potrzebujące. Nie uchylamy się od odpowiedzialności – dodał.

RPP o stopach. W środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym może zapaść decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Z wypowiedzi członków rady wynika bowiem, że nadal jest przestrzeń do ewentualnych podwyżek stóp, choć w mniejszej niż do tej pory skali.

Senat o dodatku energetycznym. W środę o 11:00 rozpoczyna się jednodniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. dodatkiem energetycznym, czyli ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, którą w piątek przegłosowali posłowie. Porządek obrad może jeszcze zostać uzupełniony o inne ustawy uchwalone na ostatnim posiedzeniu Sejmu. W planie jest też powołanie członka Rady Polityki Pieniężnej – kandydatem na to stanowisko jest Joanna Tyrowicz.

Fot. KPRM