Polityczny tydzień rozpocznie się od wizyty premiera Morawieckiego we Francji i spotkania z prezydentem Macronem, podczas którego szef polskiego rządu – jak zapowiedział w ubiegłym tygodniu w TVP Info – chce zaproponować zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2.

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2023 rok, a także systemem, który umożliwi wznowienie produkcji nawozów, tego dnia także premier Morawiecki weźmie udział w spotkaniu państw bałtyckich na Bornholmie.

W tym tygodniu ma dojść do prezentacji raportu o stratach wojennych, a na Campusie Polska Przyszłości dojdzie do debaty Rafała Trzaskowskiego z Donaldem Tuskiem. W czwartek odbędą się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem najważniejszych osób w państwie.

Koniec tygodnia to dodatkowe posiedzenie Sejmu – pierwotnej posłowie na Wiejskiej mieli pojawić się dopiero w połowie września – w sprawie m.in. dodatku energetycznego.

*****

PMM u Macrona. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki udaje się z wizytą do Paryża, gdzie spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Oświadczenia dla prasy zaplanowano na 11:35. O 14:00 szef polskiego rządu weźmie udział w konferencji Stowarzyszenia Francuskich Pracodawców MEDEF.

Rząd o wznowieniu produkcji nawozów. – Razem z wicepremierem Jackiem Sasinem pracujemy nad systemem, który umożliwi wznowienie produkcji nawozów. Projekty przedstawimy na najbliższej Radzie Ministrów. Ich wdrożenie rozwiąże problemy z zaopatrzeniem w dwutlenek węgla, a rolnikom ułatwi zakup nawozów. Apeluje o niesianie paniki! – napisał na Twitterze wicepremier Henryk Kowalczyk.

Rząd o budżecie na 2023 rok. Jak słyszymy od współpracowników premiera, we wtorek rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2023 rok. Na uchwalenie ostatecznego projektu budżetu i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu, rząd ma czas do 30 września.

PMM na spotkaniu państw bałtyckich na Bornholmie. We wtorek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu zorganizowanym przez szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen. Będzie ono poświęcone wzmocnieniu współpracy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego. W spotkaniu liderów, obok premier Danii i szefa polskiego rządu, udział weźmie prezydent Litwy oraz szefowie rządów Estonii, Finlandii i Łotwy. Podczas spotkania obecna będzie także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Głównym tematem rozmowy będzie większa integracja systemów energetycznych w regionie.

Obchody rocznicy Porozumień Sierpniowych. W środę o 15:30 w Lubinie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej oraz 42. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Z kolei premier Morawiecki weźmie udział w obchodach w Gdańsku.

Debata Tusk-Trzaskowski na Campusie. W środę o 16:15, podczas II edycji Campusu Polska Przyszłości, odbędzie się wydarzenie specjalne – debata Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska.

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. W czwartek wypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda o 4:45 weźmie udział w uroczystościach na Westerplatte. W obchodach rocznicowych weźmie udział także premier Mateusz Morawiecki.

Prezentacja raportu o stratach wojennych. W czwartek ma dojść do prezentacji raportu o stratach wojennych, co kilka tygodni temu zapowiadał prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Jeśli dobrze pójdzie, mam nadzieję, że dobrze pójdzie, to ta pierwsza część raportu [w sprawie reparacji od Niemiec], bo on ma aż 3 części będzie ogłoszona 1 września – mówił lider obozu władzy w Płocku.

Sejm o dodatku energetycznym. W piątek o 10:00 rozpocznie się jednodniowe, dodatkowe posiedzenie Sejmu. Parlamentarzyści będą pracować nad rządową propozycją dotyczącą dopłat z budżetu państwa do źródeł ciepła innych niż węgiel – czyli tzw. dodatkiem energetycznym, przedłużeniem tarczy antyinflacyjnej czy rządowym projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej.

Fot. Krystian Maj/KPRM