Pierwszy sierpniowy tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenia Sejmu i Senatu – w planach są prace nad dodatkiem węglowym. Premier Morawiecki ma promować program wakacji kredytowych oraz wziąć udział w kolejnej tzw. odprawie węglowej. Ponadto w poniedziałek odbędą się obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego, a prezydent i premier spotkają się z gubernatorem Australii.

*****

PMM i PAD z gubernatorem Australii. W poniedziałek o 10:45 w Kancelarii Premiera premier Mateusz Morawiecki spotka się z Gubernatorem Generalnym Australii Davidem Hurleyem. Następnie, w Belwederze, o 13:30 z gubernatorem spotka się prezydent Andrzej Duda. Na 14:10 zaplanowano oświadczenia dla mediów.

Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. W poniedziałek najważniejsze osoby w państwie wezmą udział w uroczystościach związanych z obchodami 78. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Prezydent Andrzej Duda o 11:30 upamiętni cywilne ofiary powstania na warszawskiej Woli, o 12:00 zwiedzi wystawę ”Warszawa-Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”, o 16:45 złoży wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, a o 17:00, w godzinę w, na cmentarzu wojskowym na Powązkach odda hołd powstańcom.

O 14:00 premier Mateusz Morawiecki spotka się z kombatantami, o 16:40 złoży kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela “Montera”, a o 17:00 przed pomnikiem “Gloria Victis” odda hołd powstańcom. O 18:00 weźmie udział w uroczystości składania kwiatów na Kurhanie przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani”
, a o 20:30 – w koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”
.

PMM o wakacjach kredytowych i węglu. Jak słyszymy, w nadchodzącym tygodniu premier Mateusz Morawiecki będzie promował program wakacji kredytowych. Ponadto szef polskiego rządu ma w najbliższych dniach kontynuować serię spotkań nt. dostępności węgla – jedna z cyklu odpraw odbędzie się w poniedziałek.

Lewica w trasie. W nadchodzącym tygodniu Lewica będzie kontynuowała objazd po polskich miastach powiatowych w ramach trasy „Bezpieczna Rodzina”. Tym razem przedstawiciele Lewicy – od wtorku do czwartku – będą m.in. w Sanoku, Krośnie, Mielcu, Nisku, Dęblinach, Puławach, Szydłowcu, Przysusze i Piasecznie. Tym razem na trasie będą wszyscy liderzy i duża poselska reprezentacja.

Senat o dodatku węglowym. W środę o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu, podczas którego zostanie rozpatrzona m.in. ustawa o dodatku węglowym. W planie jest też powołanie członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – kandydatem na to stanowisko jest Tadeusz Kowalski.

Sierpniowy Sejm. W piątek o 12:00 obrady wznowi Sejm – jedyny punkt w porządku obrad to dwugodzinny blok głosowań. Posłowie rozpatrzą m.in. poprawki, które Senat wprowadzi zapewne na wspomnianym posiedzeniu do rządowych propozycji, m.in. ustawy o dodatku węglowym. Będzie to jedyny dzień obrad Sejmu w sierpniu.

Fot. Sejm