Szczyt UE. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w konsultacjach z premierami i szefem RE Charlesem Michelem przed Radą Europejską, która odbędzie się w czwartek i piątek. Możliwe, że w trakcie szczytu zostanie podjęta decyzja o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata należącego do państw UE.

PAD na szczycie Trójmorza. W poniedziałek i wtorek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę na Łotwie, gdzie weźmie udział w 7. Szczycie Inicjatywy Trójmorza. W planie są m.in. spotkania z prezydentami Austrii i Niemiec, a także wizyta w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Łotwie, wchodzącym w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Tusk o bezpieczeństwie Polski. W poniedziałek o 13:00 w Senacie odbędzie się spotkanie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska z parlamentarzystami Platformy Obywatelskiej i ekspertami. Temat: Jak zwiększyć bezpieczeństwo Polski? Rekomendacje na szczyt NATO. W konferencji udział wezmą m.in. Radosław Sikorski, Tomasz Siemoniak, Bogdan Klich, Elżbieta Łukacijewska, Agnieszka Pomaska, Bartłomiej Sienkiewicz czy Mirosława Nykiel.

Dworczyk z minister infrastruktury Ukrainy. W poniedziałek około 11:30 odbędzie się konferencja prasowa szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra infrastruktury Ukrainy Oleksandra Kubrakova, wiceszefa MSWiA Bartosza Grodeckiego oraz wojewody podkarpackiego Ewy Leniart dotycząca usprawnień tranzytu na przejściu granicznym Korczowa – Krakowiec.

Hołownia w Brukseli. We wtorek o 11:00 w Sejmie odbędzie się organizowana przez Polskę 2050 debata konsultacyjna dokumentu programowego „Edukacja dla Przyszłości”. W planie jest też konferencja prasowa z udziałem Szymona Hołowni dotycząca “problemowi płac w oświacie i masowego odchodzenia nauczycieli z zawodu”. Z kolei w czwartek Hołownia uda się do Brukseli na spotkanie liderów Grupy Renew Europe. Tematem spotkania będzie wypracowanie wspólnych stanowisk przed kolejnym szczytem unijnym. Hołownia wystąpi przed szefami rządów i liderami ugrupowań, tworzących Renew Europe. W swoim wystąpieniu będzie przekonywał partnerów do głosowania za przyjęciem Ukrainy w skład UE.

Sejm o liberalizacji prawa aborcyjnego. Posłowie na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu zajmą się, w ramach I czytania, obywatelskim projektu ustawy o “bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych”. Propozycja – według uzasadnienia – dotyczy zagwarantowania praw reprodukcyjnych, w tym prawa do ochrony zdrowia i poszanowania wolności oraz prywatności w zakresie rozrodczości – prawa do przerwania ciąży w określonych przypadkach do końca 12. tygodnia ciąży, uregulowania spraw związanych z dostępem do zagwarantowanych świadczeń zdrowotnych czy odpowiedzialnością karną za przerwanie ciąży. Ponadto w planie jest złożenie przysięgi przez prezesa Narodowego Banku Polskiego.

PMM w trasie. Jak słyszymy od współpracowników szefa rządu, w najbliższym tygodniu premier będzie kontynuować objazd po kraju, rozpoczęty na niedawnej konwencji PiS. W sobotę Mateusz Morawiecki ma udać się do województwa wielkopolskiego. Ponadto w poniedziałek PMM weźmie udział w kongresie Stowarzyszenia OdNowa.

Fot. 300POLITYKA