PMM na śląsku o autobusach elektrycznych. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w Myszkowie w województwie śląskim, gdzie m.in. weźmie udział w podpisaniu umowy na dostawę autobusów elektrycznych i spotka się z osobami, które dzięki programowi dopłaty do przewozów autobusowych odzyskali połączenia. Na 10:30 przewidziano konferencję prasową.

Samorządowcy u PAD. W poniedziałek samorządowcy spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie będzie dotyczyło Samorządowego Okrągłego Stołu, który odbył się we Wrocławiu. Podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim członkowie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski (prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak) przekażą PAD “białą księgę”, czyli zestaw rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę 3 mln obywateli z Ukrainy. Bezpośrednio po spotkaniu, około 11:00, odbędzie się briefing samorządowców.

Lewica o samorządach. Kilkuset samorządowców z całej Polski zapowiedziało swój udział w poniedziałkowym kongresie organizowanym przez Lewicę. Głównym celem spotkania będzie wypracowanie wspólnych postulatów dotyczących wzmocnienia niezależności samorządu w szczególności poprzez stabilne źródła finansowania. Spotkanie zakończy się podpisaniem specjalnej deklaracji wspólnych działań na rzecz samorządu. Wśród osób, które zabiorą głos będą m. in.: współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Krzysztof Gawkowski, Magdalena Biejat, a także prezydentki Świdnicy i Ostrowa Wielkopolskiego.

Rząd o cenach węgla. We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów będą omawiane rozwiązania dotyczące węgla i jego dostępności dla gospodarstw domowych, co w ubiegłym tygodniu zapowiadał rzecznik rządu. – We wtorek przedstawimy taki plan już po posiedzeniu Rady Ministrów, on tam będzie dyskutowany. W gruncie rzeczy on polega przede wszystkim na skróceniu łańcuchów dostaw, na przejęciu przez SSP, rozszerzeniu swojej działalności o bezpośrednią sprzedaż węgla, co umożliwi znaczącą obniżkę ceny węgla – mówił Piotr Müller w PR1.

Moskwa z czeską minister środowiska. W poniedziałek w Jeleniej Górze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotka się z czeską minister środowiska Anna Hubackova, gdzie wezmą udział w I posiedzeniu komisji PL-CZ w związku z podpisaną umową międzyrządową ws. KWB Turów. W środę minister Moskwa weźmie udział w spotkaniu Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) podczas, którego jako Polska złożymy wniosek o członkostwo Ukrainy w tej organizacji. Dodatkowo minister spotka się m.in. z szefem IEA Fatihem Birolem oraz francuską minister transformacji energetycznej Agnes Panier Runacher.

Odprawa kierownicza kadry MON i Sił Zbrojnych RP. W poniedziałek o 12:00 na dziedzińcu Belwederu prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach Święta Służby Ochrony Państwa. Następnie, o 15:00, w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej, PAD Andrzej Duda weźmie udział w odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP.

Witek w Kanadzie. Uroczystość wręczenia świadectw ukończenia Szkoły Polskiej im. gen. J. Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto była pierwszym punktem wizyty marszałek Sejmu Elżbiety Witek w Kanadzie. W skład polskiej delegacji wchodzą także m.in. wicemarszałek Senatu Marek Pęk i szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek i polskiej delegacji towarzyszyli ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski oraz konsul generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska. Wizyta Marszałek Sejmu potrwa do środy.

Fot. KPRM