Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenia Sejmu i Senatu – izba niższa zajmie się zapewne poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, a izba wyższa – ustawą o 14. emeryturze oraz obniżką PIT-u.

Premier Morawiecki weźmie udział w Kongresie Polska Wielki Projekt oraz w Samorządowym Kongresie Trójmorza oraz ruszy w trasę – zgodnie z zapowiedziami z weekendowej konwencji PiS. Rafał Trzaskowski będzie kontynuować promocję Campusu Polska Przyszłości, a RPP zdecyduje o kolejnej już podwyżce stóp procentowych.

*****

PMM na Samorządowym Kongresie Trójmorza. W poniedziałek o 10:00 w Lublinie premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w Samorządowym Kongresie Trójmorza. Z kolei o 12:00 PMM weźmie udział w Gali Medalistów Olimpiad Międzynarodowych za rok szkolny 2020/2021.

PAD na Śląsku. We wtorek prezydent złoży wizytę w województwie śląskim. O 13:00 w Katowicach złoży wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, a o 13:30 weźmie udział w uroczystości podpisania ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Z kolei o 17:15 spotka się z mieszkańcami Olesna w województwie opolskim.

Sejm o poprawkach do SN. W środę o 10:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Na razie w porządku obrad nie ma projektów politycznych, ale można przypuszczać, że posłowie zajmą się poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładającej przede wszystkim likwidację izby Dyscyplinarnej. W porządku obrad jest też m.in. informacja o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2021 roku.

Senat o obniżce PIT i 14. emeryturze. W środę o 11:00 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad m.in. projekt ustawy o 14. emeryturze, a także projekt ustawy zakładający obniżenie podatku PIT z 17 do 12% przy jednoczesnej rezygnacji z tzw. ulgi dla klasy średniej oraz przywrócenia opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci.

RPP o stopach procentowych. W środę Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o stopach procentowych. Zdaniem ekonomistów, należy spodziewać się podwyżki o 75 pkt. bazowych, co byłoby dziewiątą podwyżką stóp i raczej nie ostatnią.

PMM w trasie. Jak mówią rozmówcy 300POLITYKI, w czwartek premier Mateusz Morawiecki – w ramach mobilizacji zapowiedzianej na konwencji przez Jarosława Kaczyńskiego – ma ruszyć w trasę po Polsce. Szczegóły wyjazdu na chwilę obecną nie są znane.

PMM na Kongresie Polska Wielki Projekt. W piątek w Warszawie rozpoczyna się XII Kongres Polska Wielki Projekt. W pierwszym dniu o 11:10 w panelu “Wojna przyszła do Europy – Czy żyjemy w nowej erze?” udział weźmie premier Mateusz Morawiecki. Ponadto w niedzielę odbędzie się gala wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Trzaskowski z promocją Campusu. Współpracownicy Rafała Trzaskowskiego zapowiadają na piątek rozpoczęcie akcji “Jadę na Campus”, co w praktyce jest kolejnym elementem promocji Campusu Polska Przyszłości, który odbędzie się w Olsztynie na przełomie sierpnia i września. Wspomniane wydarzenie ma odbyć się w Bydgoszczy.

PAD z prezydentami Bukaresztańskiej Dziewiątki. W piątek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się w stolicy Rumunii Bukareszcie. Dokładny harmonogram nie został jeszcze opublikowany.

Fot. PiS