Wizyta w Polsce szefowej KE, co ma być związane z odblokowaniem KPO, szczyt Unii Europejskiej oraz konwencja PiS a także Lewicy – to tylko niektóre z politycznych wydarzeń w tym tygodniu. Organizatorzy Campusu Polska Przyszłości mają poinformować o kolejnych gościach, którzy na przełomie sierpnia i września pojawiają się w Olsztynie, a premier Morawiecki ogłosi wyniki drugiej edycji funduszu Polski Ład.

*****

Prezentacja wyników II edycji funduszu Polski Ład. W poniedziałek o 10:00 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w prezentacji wyników drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

PAD w Egipcie. Para Prezydencka rozpoczęła w weekend wizytę w Egipcie, a na poniedziałek planowane są rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Abdel-Fattaha al-Sisim, a także z papieżem Tawadrosem II i premierem ARE Mustafą Madbulim. Ponadto PAD weźmie udział w Polsko–Egipskim Forum Gospodarczym.

Szczyt UE. W poniedziałek i wtorek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, poświęcone sytuacji na Ukrainie, a także energetyce, bezpieczeństwu żywnościowym i obronności. Jak zapowiedział Charles Michel, do rozmów dołączy – w formie videokonferencji – prezydent Zełeński.

von der Leyen w Polsce. – W czwartek, 2 czerwca przyjedzie tutaj przewodnicząca KE na podpisanie kamieni milowych związanych z KPO – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w Sejmie. Dzień wcześniej Komisja Europejska ma zatwierdzić polski Krajowy Plan Odbudowy. Z kolei w piątek w Pradze odbędą się konsultacje polsko-czeskie.

Prezentacja kolejnych gości Campusu. Jak mówią bliscy współpracownicy Rafała Trzaskowskiego, w najbliższym tygodniu mają zostać zaprezentowani kolejni goście Campusu Polska Przyszłości – wydarzenia, które odbędzie się w Olsztynie na przełomie sierpnia i września. Nasi rozmówcy podkreślają, że będą to ciekawe nazwiska, a do tej pory ogłoszono, iż w campusie wezmą udział Marian Turski, a także ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Podkomisja o wsparciu kredytobiorców. W środę o 10:00 sejmowa podkomisja do spraw instytucji finansowych rozpatrzy kilka poselskich projektów dotyczących wsparcia dla kredytobiorców, a także rządowy projekt o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Konwencja PiS. – Konwencja odbędzie się w sobotę. Będzie to przedstawienie też propozycji programowych PiS. Będziemy chcieli zaproponować nowe rozwiązania, które w moim przekonaniu aż do wyborów będą stanowiły podstawę naszych działań w parlamencie. Mało tego, będzie ta konwencja w pewien sposób też takim może nie rozpoczęciem kampanii wyborczej, bo do tego jeszcze daleko, ale solidną podstawą dla naszych działań przed wyborami – stwierdził Paweł Lisiecki w PR24.

Konwencja Lewicy o przyszłości Europy. W najbliższą sobotę Lewica organizuje we Wrocławiu konwencję o przyszłości Europy. Wśród gości m.in. wiceprzewodniczący Komisji UE Frans Timmermans, komisarz UE Helena Dalli, prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty. – Europa może i musi być lepszym miejscem dla wszystkich! Bez względu na to, kim jesteśmy i skąd pochodzimy w Europie, wszyscy powinniśmy korzystać z tych samych praw i możliwości w życiu. To jest najbardziej podstawowa wartość, na której zbudowano naszą Unię i nigdy nie powinniśmy z niej rezygnować – mówi 300POLITYCE jeden z organizatorów.

Fot. PiS