Dwa najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia to posiedzenie Sejmu, na którym w końcu może zostać przyjęty projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, w praktyce zakładający likwidację Izby Dyscyplinarnej, co ma doprowadzić do uruchomienia środków z KPO, a także forum ekonomiczne w Davos z udziałem najważniejszych polskich polityków – prezydenta Dudy, premiera Morawieckiego oraz wicepremiera Sasina.

Ponadto w trasę po Polsce – co ma być częścią promocji tegorocznej edycji Campusu Polska Przyszłości – ruszy Rafał Trzaskowski, a Lewica zainauguruje w weekend cykl konwencji programowych dotyczących mieszkalnictwa pod hasłem “Mieszkanie prawem, nie towarem”.

*****

PMM na forum w Davos. W poniedziałek i wtorek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w Forum Ekonomicznym w Davos. W pierwszym dniu wizyty szef polskiego rządu o 19:00 otworzy Dom Polski. Na drugi dzień wizyty na 9:30 zaplanowano keynote premiera przed panelem „What it Takes to Attract New Investors to CEE?”, na 12:00 – spotkanie z CEO Dell Michaelem Dellem, a na 12:30 – udział w panelu dyskusyjnym Google „A new era for Cybersecurity: digital resilience in disruptive Times”. Jak słyszymy, premier ma w planie także kolację z prezesem Intela oraz wywiady dla mediów międzynarodowych – BBC i CNN.

Sasin w Davos. W poniedziałek wicepremier Jacek Sasin weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Rano spotka się z President of Google Cloud International, a towarzyszyć będą mu prezes KGHM Marcin Chludziński oraz prezes Pekao S.A. Leszek Skiba. Wicepremier otworzy też dwa panele dyskusyjne oraz spotka się z Vice Chairman of Corporate and Investment Banking z firmy Citibank Jayem Collinsem. Ponadto na 12:15 zaplanowano briefing prasowy, a na 19:00 – oficjalne otwarcie Domu Polskiego w Davos.

PAD też w Davos. We wtorek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. W planie głowy państwa jest m.in. udział w panelu dyskusyjnym, spotkania z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża czy prezydentami Armenii i Czarnogóry, udział w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki, a także Panel Prezydentów Trójmorza.

Sejm o likwidacji Izby Dyscyplinarnej. W środę o 10:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu, na którym ma dojść do II czytania – i zapewne głosowania – projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, w praktyce zakładającego Izbę Dyscyplinarną. W ubiegłym tygodniu sprawozdanie – na bazie projektów prezydenta Dudy oraz PiS – przyjęła sprawozdanie.

Trzaskowski z promocją Campusu. Jak słyszymy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w nadchodzącym tygodniu rusza w Polskę – pod koniec tygodnia ma odwiedzić Podlasie i Dolny Śląsk. W planie są spotkania z samorządowcami i otwarte spotkania z młodymi, co ma być zarazem promocją kolejnej edycji Campusu Polska Przyszłości.

Lewica. W sobotę we Włocławku Lewica zainauguruje cykl konwencji programowych dotyczących mieszkalnictwa pod hasłem “Mieszkanie prawem, nie towarem”. Jak mówią nasi rozmówcy, liderzy Lewicy zaprezentują propozycje na realizację art. 75. Konstytucji w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. – Brak tanich mieszkań to jeden z największych problemów społecznych w Polsce. To nie jest zagadnienie, z którym mierzą się tylko duże miasta, ale ten problem dotyczy także mniejszych miejscowości. Rząd deklarował, że do końca 2019 roku powstanie 100 tysięcy mieszkań. Potem ta lokomotywa miała tylko przyspieszać. Tymczasem dwa lata po terminie mieszkań było ledwie 15 tysięcy – mówi rozmówca 300POLITYKI.

Fot. KPRM