Być może już w nadchodzącym tygodniu wyjaśni się, czy jest porozumienie między PiS a Solidarną Polską w sprawie zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, co pozwoliłoby zakończyć prace w komisji i – być może – przegłosować ustawę przez Sejm. Mimo że posiedzenie nie jest planowane na ten tydzień, niektórzy politycy PiS nie wykluczyli jego zwołania. Jeżeli nie, do przegłosowania mogłoby dojść w przyszłym tygodniu.

Premier Morawiecki – jak zapowiadają jego współpracownicy – ma postawić w tym tygodniu na kwestie rolnicze, spotka się także z premierem Portugalii, a rząd przyjmie zapowiadany projekt ustawy o 14. emeryturze. Ponadto na początku tygodnia pod przewodnictwem wicepremiera Sasina zbierze się Komitet Ekonomiczny.

Takżę w tym tygodniu odbędzie się konferencja inaugurująca II edycję organizowanego przez Rafała Trzaskowskiego Campusu, podczas której zostanie zaprezentowany najnowszy spot telewizyjny. Lewica organizuje obchody 25-lecia uchwalenia Konstytucji RP, a do Polski przyleci nowa prezydent Węgier.

*****

Rolniczy tydzień PMM. Nasi rozmówcy z otoczenia premiera twierdzą, że w tym tygodniu Mateusz Morawiecki postawi na kwestie rolnicze – nazywając to tygodniem rolniczym – nie zdradzając jednak szczegółów. Ponadto w poniedziałek szef polskiego rządu spotka się z sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która będzie przebywać z wizytą w Polsce, a w piątek do naszego kraju przyleci premier Portugalii.

Komitet Ekonomiczny. W poniedziałek o 9:00 odbędzie się posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów pod przewodnictwem wicepremiera Jacka Sasina.

Rząd o 14. emeryturze. – Na weekend mam dla wszystkich polskich emerytów świetną wiadomość. Już w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14 emeryturze! Spełniamy obietnice i wspieramy polskie rodziny! – napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Wizyta prezydent Węgier. We wtorek wizytę w Polsce złoży prezydent Węgier Katalin Novak, która w ubiegłym tygodniu, podczas inauguracyjnego wystąpienia zapowiedziała, że jej pierwsza podróż odbędzie się właśnie do Polski. Podkreśliła też, że Węgry sprzeciwiają się wojnie wywołanej przez Putina. – Na zawsze mówimy „nie” wszelkim próbom przywrócenia Związku Sowieckiego – powiedziała.

Trzaskowski o Campusie. We wtorek o 12:00 odbędzie się konferencja inaugurująca II edycję organizowanego przez Rafała Trzaskowskiego Campusu Polska Przyszłości. Jak zapowiadają współpracownicy prezydenta Warszawy, jednym z punktów wydarzenia będzie prezentacja najnowszego spotu telewizyjnego. Kampania promocyjno-informacyjna Campusu rozpocznie się w środę na antenach TVN i Polsatu, a dzień wcześniej rozpocznie się rekrutacja uczestników Campusu – w tym roku będzie ich o 30% więcej niż w zeszłym roku.

Komisja o Izbie Dyscyplinarnej. Posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka nie zostało co prawda zapowiadane, ale kilka dni temu zapowiadał je Marek Ast. Posłowie mają kontynuować prace nad projektami PiS i prezydenta Dudy dot. Izby Sądu Najwyższego i Izby Dyscyplinarnej. II czytanie zaplanowano na 25-26 maja, choć politycy PiS w ostatnich dniach nie wykluczali, że posiedzenie Sejmu zostanie zwołane wcześniej.

Senat. W środę o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie izby wyższej. W porządku obrad m.in. projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej czy informacja Prezesa Rady Ministrów na temat możliwości uruchomienia środków dla Rzeczypospolitej Polskiej z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

Lewica o 25-leciu uchwalenia Konstytucji. Nowa Lewica podczas sobotnich obchodów 25-lecia uchwalenia Konstytucji RP przyjmie specjalną uchwałę Rady Krajowej. Podczas konwencji poświęconej Konstytucji i jej roli w kształtowaniu demokratycznej Polski, głos zabiorą Aleksander Kwaśniewski i liderzy Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń. Obchody odbędą się w Warszawie.

Fot. Facebook Rafała Trzaskowskiego