Harari, Morawiecki, Bildt, Brzeziński. A także ministrowie, ambasadorzy, naukowcy i szefowie największych firm w Polsce i na świecie – na największym w Europie środkowej kongresie gospodarczo-technologicznym, który w środę i czwartek odbędzie się w Poznaniu.

Wśród najważniejszych gości imprezy są prof. Yuval Noah Harari, historyk i jeden z najgłośniejszych myślicieli współczesności, prof. Erin Meyer z INSEAD, premier Mateusz Morawiecki, Carl Bildt, współprzewodniczący Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych, Alina Polyakova – szefowa wpływowego waszyngtońskiego think tanku CEPA, prof. Bogdan de Barbaro, terapeuta i legenda polskiej psychiatrii, Natalia Hatalska, założycielka Instytutu Badań nad Przyszłością, prof. Jeffrey Pfeffer, jeden z najważniejszych teoretyków zarządzania na świecie, czy Robert Kubica i prof. Marcin Piątkowski, ekonomista Banku Światowego.

*****

Samorządowy Okrągły Stół. W niedzielę i poniedziałek we Wrocławiu odbywa się ogólnopolskie spotkanie kilkuset samorządowców, organizacji pozarządowych, przedstawicieli rządu, partnerów z Ukrainy, świata biznesu i nauki. Rozmowy, w trakcie których wypracowane zostaną rekomendacje dla strony rządzącej związane będą z funkcjonowaniem polskich miast po przyjęciu ponad 3 mln obywateli z Ukrainy. Wydarzenie odbywa się pod kopułą Hali Stulecia, a zaproszenie do obrad przy 52-osobowym Okrągłym Stole otrzymało kilkudziesięciu partnerów wydarzenia.

Premier z regulatorami finansowymi. W poniedziałek w Wielkiej Wsi pod Krakowem odbędzie się konferencja premiera Morawieckiego dotycząca wsparcia państwa w wychowywaniu dzieci – dopłaty do żłobków i program Maluch+. Z kolei po południu, szef rządu spotka się z przedstawicielami KNF, UOKiK, MF ws. wsparcia kredytobiorców i wpływu na banki, żeby podniosły oprocentowanie lokat i depozytów – rozmowy w tej sprawie zapowiadał w ubiegłym tygodniu rzecznik rządu.

Sasin na PL-UKR Forum Energetycznym. W poniedziałek o 10:00 wicepremier Jacek Sasin weźmie udział w Polsko-Ukraińskim Forum Energetycznym, które odbędzie się w KPRM. Szef resortu aktywów państwowych będzie mówił o przyspieszeniu dostaw paliwa na Ukrainę, współpracy PL-UA i koordynacji naprawy sieci przesyłowych. W wydarzeniu wezmą również udział m.in. Yulia Svyrydenko, pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy, minister środowiska i klimatu Anna Moskwa oraz przedstawiciele państw członkowskich UE. Na 14:45 zaplanowano briefing prasowy po konferencji.

Konferencja ministrów ds. uchodźców. – Przede wszystkim organizując konferencję ministrów ds. uchodźców, bo jesteśmy organizatorami tego wydarzenia, zaprosiliśmy te kraje, które są najbardziej zaangażowane w pomoc uchodźcom u siebie, w tej chwili tam gdzie uchodźcy najczęściej docierają. Są to kraje, które graniczące z Ukrainą, jak i kraje w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w innych częściach Europy najbardziej zaangażowane, czyli Niemcy, Wielka Brytania, Austria i Czechy – stwierdził Paweł Szefernaker w PR3.

Według publikacji POLITICO EUROPE, w poniedziałek w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja o koordynacji pomocy, na której odbędzie się spotkanie ministrów ds. uchodźców wojennych z Ukrainy i najbardziej zaangażowanych w pomoc. Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, przekazał Politico, że ministrowie będą dzielić się swoimi doświadczeniami krajowymi i rozmawiać o współpracy między państwami.

PAD o międzynarodowych krokach ws. zbrodni katyńskiej. W poniedziałek w południe Prezydent Andrzej Duda przedstawi międzynarodowe kroki ws. zbrodni katyńskiej – poinformował szef gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Plan polega na przedstawieniu rodzinom i środowiskom katyńskim drogi prawnej ws. zbrodni katyńskiej, jej upamiętnienia, a także osądzenia.

Rząd o wsparciu kredytobiorców. Według rozmówców 300POLITYKI, rząd na najbliższym posiedzeniu, we wtorek, ma przyjąć projekt ustawy, która wspiera kredytobiorców. To zapowiedziane już przez premiera wakacje kredytowe i bezzwrotne wsparcie dla osób, które mogą mieć kłopot ze spłacaniem kredytów.

Wyjazdowy klub PiS. W środę odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego PiS z udziałem najważniejszych polityków, w tym Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Według “Super Expressu”, podczas posiedzenia prezes PiS ma przedstawić plan polityczny na najbliższe wybory i zmobilizować posłów do pracy.

Impact. W środę i czwartek w Poznaniu odbywać się będzie biznesowo-technologiczny kongres Impact, który otworzą premier Mateusz Morawiecki, Yuval Noah Harari, ambasador Mark Brzeziński i były premier Szwecji Carl Bildt.

Sejm o powołaniu prezesa NBP. W środę o 10:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Jednym z najważniejszych tematów będzie powołanie prezesa Narodowego Banku Polskiego – kandydatem na to stanowisko jest Adam Glapiński. Teoretycznie Sejm mógłby przyjąć też projekt dot. Izby Dyscyplinarnej, ale – przynajmniej na chwilę obecną – wydaje się to mało prawdopodobne z powodu braku porozumienia w Zjednoczonej Prawicy.

„Zieleń dla Ciebie, Zielone miasta, Zielona Polska!”. W sobotę 14 maja odbędzie się konwencja programowa Lewicy. Na pytania młodych będą odpowiadać liderzy i eksperci Lewicy. Podczas konwencji, Lewica przedstawi swoje rozwiązania na walkę z kryzysem klimatycznym i sprawiedliwą transformację energetyczną.

Moskwa z szefem Międzynarodowej Agencji Energii. W czwartek minister środowiska i klimatu Anna Moskwa spotka się w Warszawie z szefem Międzynarodowej Agencji Energii, Fatihem Birolem. Jak słyszymy, głównym tematem rozmów będzie kwestia zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, w szczególności w kontekście wojny w Ukrainie i rezygnacji z importu rosyjskich surowców.

Fot. IMPACT