Ostatni kwietniowy tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenia Sejmu i Senatu, dalszy ciąg sejmowych prac nad zmianami w Sądzie Najwyższym oraz być może wybór nowej KRS, a także kontynuacja dyskusji dotyczącej konfliktu z kontrolerami ruchu lotniczego. Jak zapowiedział w TVP Info kilka dni temu prezes ULC, w poniedziałek, najpóźniej we wtorek zostaną podaje informacje o odwołanych lotach – o ile nie dojdzie do porozumienia.

Minister klimatu Anna Moskwa spotka się z wicekanclerzem Niemiec, a prezydent Duda powoła nowego ministra finansów. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w ramach objazdu kraju uda się na Podkarpacie, a pod koniec tygodnia – po dwuletniej pandemicznej przerwie – odbędzie się organizowany przez Lewicę i OPZZ pochód pierwszomajowy.

*****

Podkomisja o konflikcie z kontrolerami lotów. W poniedziałek o 10:00 sejmowa podkomisja stała do spraw transportu lotniczego znów wysłucha informacji na temat działań podejmowanych w sprawie rozwiązania konfliktu z kontrolerami ruchu lotniczego oraz przywrócenia pewności połączeń i bezpieczeństwa w ruchu lotniczym. Mają przedstawić ją przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Tusk w trasie. W poniedziałek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk odwiedzi województwo podkarpackie. O 13:00 w Korczynie spotka się z rolnikami, a o 13:45 odbędzie się konferencja prasowa. Z kolei o 17:00 w Krośnie odbędzie się spotkanie z mieszkańcami.

Charytatywny koncert BGK. – Niech to będzie wyjątkowy koncert. Pokażmy wsparcie dla tysięcy kobiet i dzieci, które musiały szukać schronienia przed wojną. Dla wszystkich, którzy walczą o wolność Ukrainy. Wspomnijmy też tych, których nie ma już między nami – napisała na Twitterze prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, zapowiadając organizowany przez bank charytatywny koncert “Chwała Ukrainie. Dzisiaj Ukraina jest kobietą”. Jest on dedykowany ukraińskim kobietom, które są tu w Polsce, rozdzielone od swoich rodzin, które potrzebują wsparcia, nie tylko finansowego, ale także duchowego i psychicznego. Na scenie wystąpią gwiazdy z Polski i Ukrainy m.in. Julia Belei, Justyna Steczkowska, Kasia Stankiewicz & Varius Manx, Małgorzata Ostrowska, Andrzej Piaseczny, Tayanna i Urszula. W planie jest także połączenie z Kijowem i Lwowem, skąd – na żywo – wystąpią Numer 482, Probass&Hardi oraz Pikardyjska Tercja i Levoice z Oleksandrem Bozhykiem. Początek w poniedziałek o 19:00 na warszawskim placu Piłsudskiego.

Moskwa z wicekanclerzem Niemiec. We wtorek odbędzie się wizyta unijnej komisarz ds. energii Kadri Simson. Główne tematy to kwestie bezpieczeństwa energetycznego w kontekście wojny w Ukrainie. O 10:10 planowana jest konferencja prasowa na terenie EC Siekierki. Kilka godzin później do Ministerstwa Klimatu i Środowska na spotkanie z Anną Moskwą przyjeżdża wicekanclerz Niemiec Robert Habeck. Na 14:30 planowana jest wspólna konferencja prasowa.

Sejmowa komisja o kandydatach do KRS i SN. We wtorek o 10:00 sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka powróci do rozpatrywania projektów dot. Sądu Najwyższego i Izby Dyscyplinarnej – propozycji prezydenckiej oraz klubu PiS. Z kolei o 19:00 ta sama komisja ustali listę kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa na podstawie wykazu sędziów – kandydatów wskazanych przez klub poselski oraz prezydium Sejmu.

Nowy minister finansów. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. We wtorek nastąpi powołanie nowego ministra finansów – stanowisko to jest nieobsadzone od lutego, kiedy do dymisji podał się Tadeusz Kościński.

Posiedzenia Sejmu i Senatu. W środę o 10:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Na razie w porządku obrad nie ma politycznych projektów, ale w każdej chwili do harmonogramu może dojść wspomniany projekt dot. Sądu Najwyższego – jeżeli komisja zakończy pracę – czy wybór nowej KRS. Z kolei o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu, na którym zaplanowano m.in. rozpatrzenie ustawy powołującej Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej, który ma zapewniać natychmiastową i niezbędną pomoc obywatelom polskim w razie zagrożenia ich zdrowia lub życia poza granicami naszego kraju.

Pochód 1 maja. Lewica wraz z OPZZ po dwóch latach pandemii w Święto Pracy wraca do wieloletniej tradycyjnej manifestacji. Do Warszawy zjadą przedstawiciele związków zawodowych, załogi protestujących niedawno zakładów pracy z oraz lewicowi działacze z całej Polski. Pochód ruszy w niedzielę o 11:00, tradycyjnie spod siedziby OPZZ przy ulicy Kopernika w Warszawie i przejdzie pod pomnik marszałka Ignacego Daszyńskiego przy placu Na Rozdrożu, gdzie głos zabiorą liderzy związkowi oraz liderzy i parlamentarzyści Lewicy.

Fot. 300POLITYKA