Pierwszą część nowego tygodnia w polityce zdominuje temat katastrofy smoleńskiej – po 12. rocznicy i wystąpieniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a w poniedziałek Antoni Macierewicz przedstawi tzw. raport smoleński. Ten tydzień to także wizyty prezydenta Niemiec, premiera Belgii oraz szefa Banku Światowego, a także posiedzenia Senatu i Sejmu.

*****

Raport smoleński. W poniedziałek o 11:00 na konferencji prasowej zostanie zaprezentowany materiał dowodowy dotyczący katastrofy smoleńskiej. – Ten materiał uściśla, precyzuje i bezspornie udowadnia, że do tragedii doszło na skutek aktu nieuprawnionej ingerencji ze strony rosyjskiej. Tym aktem były przede wszystkim eksplozje, które zniszczyły samolot. Oczywiście cała operacja była dużo bardziej rozbudowana, poprzedzona szeregiem działań dezinformacyjnych, ingerencji w lot samolotu i bezpieczeństwa państwa polskiego – powiedział Antoni Macierewicz w Polskim Radiu.

PMM z szefem Banku Światowego i premierem Belgii. W poniedziałek o 12:00 premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezesem Grupy Banku Światowego Davidem Malpassem. Następnie, o 15:20, PMM spotka się z premierem Belgii Alexandrem De Croo. O 16:20 zaplanowano wypowiedzi dla mediów. Jak słyszymy, w planie jest też spotkanie premierów Polski i Węgier z uchodźcami.

Sejm i Senat. We wtorek o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie izby wyższej. W obecnym porządku obrad znajduje się tylko 5 ustaw, ale można przypuszczać, że senatorowie rozpatrzą dwie ustawy, które Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu – chodzi o tzw. ustawę sankcyjną, czyli rozwiązania wprowadzające embargo na import rosyjskiego węgla oraz mrożenie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję oraz nowelę ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Sejm ewentualnymi poprawkami izby wyższej ma zająć się w środę o 16:00.

Wizyta prezydenta Niemiec. W poniedziałek o 14:30 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem Belgii Alexandrem De Croo, a o 16:00 – z przewodniczącą Seimasu Litewskiej Viktoriją Cmilyte-Nielsen. Z kolei we wtorek w Belwederze PAD spotka się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.
 Natomiast w środę o 9:00 w Warszawie prezydent RP weźmie udział w uroczystym Apelu Pamięci z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP