Ukraina musi dostać więcej broni, żeby mogła bronić dzieci i kobiety z Buczy, z Mariupola i setek innych miejsc. To nasz polityczny i moralny obowiązek. Dość lawirowania i fałszywych gestów. Domagam się jak najszybszego zwołania Rady Europejskiej w sprawie zbrodni rosyjskich i w sprawie skutecznych sankcji – napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. Nowe sankcje będą zapewne, po masakrze w Buczy, jedną z najpilniejszych i najważniejszych kwestii nadchodzącego tygodnia.

 


Donald Tusk powróci na trasę po kraju, powołany właśnie pełnomocnik ds. uchodźców wojenny z Ukrainy Paweł Szefernaker weźmie udział w odprawie z wojewodami i korpusem dyplomatycznym, a minister klimatu Anna Moskwa uda się na Litwę, kraju, który jako pierwszy w UE, także dzięki połączeniom energetycznym z Polską podjął decyzję o całkowitym uniezależnieniu się od Gazpromu.

 

W nadchodzącym tygodniu zbierze się także Sejm, ale na razie w harmonogramie nie ma politycznych punktów – raczej nie należy spodziewać się głosowania projektu ws. Sądu Najwyższego, chyba że PiS zdecyduje się na posiedzenie komisji na początku tygodnia.

 

Ten tydzień to także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i spodziewana kolejna podwyżka stóp procentowych oraz 12. rocznica katastrofy smoleńskiej.

 

*****


PMM z szefem MSZ Japonii. W poniedziałek o 11:35 Mateusz Morawiecki spotka się z ministrem spraw zagranicznych Japonii Yoshimasą Hayashim, który będzie przebywał z wizytą w Polsce.


Tusk w trasie. W poniedziałek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk odwiedzi województwo świętokrzyskie. O 9:00 w Starachowicach spotka się z nauczycielami, a o 9:30 odbędzie się konferencja prasowa. O 10:40 w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpocznie się spotkanie z właścicielem Pizzerii Primo, a o 12:40 w Końskich – spotkanie z właścicielką biura rachunkowego.

 

Odprawa ws. pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W poniedziałek o 12:00 odbędzie się odprawa Pawła Szefernakera, nowego pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy z wojewodami i z korpusem dyplomatycznym nt. pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

 

Moskwa w Wilnie. We wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wylatuje do Wilna, gdzie spotka się z ministrem energetyki Litwy. Wizyta nastąpi zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez Litwę decyzji o całkowitym uniezależnieniu się od dostaw Gazpromu.

 

PAD o bezpieczeństwie żywnościowym. We wtorek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w posiedzeniu prezydenckiej radzie ds rolnictwa. Tematem spotkania będzie bezpieczeństwo żywnościowego Polski wobec wojny na Ukrainie.

 

Posiedzenie Sejmu. W środę o 10:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. W ostatnich dniach pojawiały się informacje, że już w tym tygodniu posłowie mogą przegłosować projekt dot. Izby Dyscyplinarnej, ale na chwilę obecną wydaje się to mało prawdopodobne – projekty nie zostały nawet rozpatrzone przez sejmową komisję, bo posiedzenie zostało odwołane. W porządku obrad Sejmu jest za to m.in. informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2020 roku.

 

RPP o stopach procentowych. W środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem ekonomistów z Goldman Sachs, rada podniesie główną stopę procentową o 75 pb do 4,25%, a docelowy poziom stóp w Polsce to co najmniej 5,5%.

 

Rocznica katastrofy smoleńskiej. W niedzielę wypada 12. rocznica katastrofy smoleńskiej. W planie jest m.in. msza święta w intencji ofiar, Apel Pamięci czy blok filmowy i koncerty. Na 21:00 zaplanowano wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który ma zapowiedzieć „konkretne działania” w sprawie śmierci polskiej delegacji w Smoleńsku.

 

Fot. PiS