Dwa najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia to szczyty Rady Europejskiej oraz NATO z udziałem prezydenta USA, a także – już w Polsce – początek prac nad projektami dot. Sądu Najwyższego i likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Ponadto premier Morawiecki spotka się z opozycją – tematem będzie oczywiście aktualna sytuacja na Ukrainie.

*****

PMM z opozycją. W poniedziałek odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z opozycją, co w ubiegłym tygodniu zapowiadał rzecznik rządu. – Premier Morawiecki skieruje do przedstawicieli sił politycznych w polskim parlamencie, polskim Sejmie zaproszenie na wspólne spotkanie w poniedziałek dotyczące aktualnej sytuacji, która ma miejsce na Ukrainie, ataku Rosji na Ukrainę i spraw związanych właśnie z tymi obszarami związanymi z bezpieczeństwem Ukrainy i Polski oraz z kwestiami związanymi z tym, w jaki sposób możemy pomagać właśnie uchodźcom na terenie Polski, jakie rozwiązania możemy jeszcze przyjmować, w jaki sposób organizacyjnie polepszać to, co do tej pory robimy. Czyli takie spotkanie odbędzie się w poniedziałek, a dzisiaj premier Morawiecki skieruje takie zaproszenie do właściwych klubów parlamentarnych i partii – mówił Piotr Müller na konferencji prasowej.

Wizyty prezydenta Szwajcarii i premiera Holandii. W poniedziałek rano premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Szwajcarii Ignazio Cassisem. Konferencję prasową zaplanowano na 9:30. Następnie PMM spotka się z premierem Holandii Markiem Rutte. Rozmowy rozpoczną się o 16:20, a konferencja prasowa – o 17:10.

Rau w Brukseli. W poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau będzie przebywał w Brukseli, gdzie weźmie udział w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych poświęconym agresji rosyjskiej na Ukrainę. Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE spotkają się również z szefem MSZ Mołdawii Nicolae Popescu. Tematem posiedzenia będzie także sytuacja w Mali i charakter zaangażowania Unii Europejskiej w regionie Sahelu. Szefowie dyplomacji państw członkowskich UE uzgodnią również projekt Kompasu Strategicznego UE, którego przyjęcie planowane jest na nadchodzącej Radzie Europejskiej.

Sejm o likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się w środę o 10:00, posłowie zajmą się, w ramach I czytań, projektami dotyczącymi Sądu Najwyższego. W sumie to 5 projektów, na czele z prezydencką propozycją. Kolejne projekty zostały zgłoszone przez PiS, Lewicę, KO a także Solidarną Polskę. Jedną z kluczowych propozycji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej.

Szczyt UE z Bidenem. W czwartek i piątek Rada Europejska będzie dyskutować o agresji wojskowej Rosji na Ukrainę, bezpieczeństwie i obronie, energii, gospodarce, Covid-19 i stosunkach zewnętrznych. W pierwszym dniu posiedzenia Rady Europejskiej do przywódców UE dołączy prezydent USA Joe Biden, aby wziąć udział w dyskusji na temat wsparcia dla Ukrainy i jej obywateli oraz wzmocnienia współpracy transatlantyckiej w odpowiedzi na agresję Rosji.

Szczyt NATO. Także dziś odbędzie się nadzwyczajne spotkanie szefów państw i rządów państw NATO w Kwaterze Głównej w Brukseli. – Zajmiemy się konsekwencjami rosyjskiej inwazji na Ukrainę, naszym silnym wsparciem dla Ukrainy oraz dalszym wzmocnieniem odstraszania i obrony NATO w odpowiedzi na nową rzeczywistość dla naszego bezpieczeństwa. W tym krytycznym czasie Ameryka Północna i Europa muszą nadal stać razem w NATO – poinformował szef sojuszu Jens Stoltenberg. Zgodnie z zapowiedziami, podczas szczytu prezydent Andrzej Duda wspólnie z rządem zaprezentuje propozycję dotyczącą misji pokojowej na Ukrainie.

Moskwa na posiedzeniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W środę i czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa weźmie udział w posiedzeniu ministrów Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w Paryżu. W ramach wizyty planowane jest kilka spotkań bilateralnych, w tym z Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm.

Posiedzenie Senatu. W środę rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad m.in. ustawa o ochronie dziedzictwa narodowego związanego z nazwami obiektów przestrzeni publicznej oraz pomnikami, ustawa o wyrobach medycznych czy ustawa o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Fot. POTUS