W Polsce przebywa czwórka wpływowych senatorów USA obu partii, którzy podczas wywiadów w CNN cały dzień chwalili reakcję Polski na kryzys. Senator Amy Klobucher z przejęciem opowiadała o historii polskiej walki o wolność. To kolejny tydzień, ktory upłynie pod znakiem mobilizowania przez polityków naszego regionu do większego wsparcia dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda w niedzielnej rozmowie z BBC mówił o tym, że ewentualne użycie przez Rosję broni masowego rażenia musi wywołać bezpośrednią reakcję NATO.

Architekt amerykańskiej reakcji na rosyjskie przygotowania do wojny i na samą agresję, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, komentując atak Rosji na położone w Ukrainie, w pobliżu polskiej granicy, Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa mówił, że gdyby doszło do ataku militarnego na terytorium NATO, choćby przypadkowe, spowodowałoby to powołanie się na artykuł piąty Traktatu północnoatlantyckiego. W poniedziałek Sullivan ma rozmawiać we Włoszech z wpływowym chińskim dyplomatą i ostrzec go przed ewentualnym udzieleniem przez Chiny pomocy Putinowi. 

Spotkanie Szefów Rządów Państw Trójkąta Lubelskiego. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego – Polski, Ukrainy i Litwy. O 10:00 odbędzie się powitanie premier Litwy, a o 10:05 – spotkanie premierów. O 10:30 rozpocznie się spotkanie szefów rządów, na 11:30 zaplanowano wypowiedź dla mediów, a na 12:00 – roboczy lunch.

Nowak w USA o usunięciu Rosji z G20 i na jej miejsce włączeniu Polski. W poniedziałek delegacja ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z udziałem prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej uda się do USA. Jednym z głównych tematów zaplanowanych spotkań będzie pomoc humanitarna oraz wsparcie Ukrainy w kryzysie wywołanym atakiem Rosji.

Podczas wizyty polskiej delegacji w Waszyngtonie odbędą się również rozmowy z przedstawicielami administracji USA na temat możliwości współpracy w zakresie sektora kosmicznego w kontekście zwiększenia bezpieczeństwa militarnego Polski. Planowane jest także podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) a amerykańską firmą Virgin Orbit w sprawie możliwości realizowania startów rakiet na orbitę okołoziemską z terenów Polski.

Minister Nowak zawnioskuje również o wykluczenie Rosji z grupy państw G20 oraz Financial Stability Board i włączenie Polski do tych organizacji. – Rosja napadając na niepodległą Ukrainę złamała wszelkie zasady współpracy międzynarodowej. To podstawa do wykluczenia jej z wszelkich organizacji gwarantujących międzynarodową stabilność gospodarczą i finansową. Dziś nie ma dla niej miejsca w G20 i FSB. Z całą odpowiedzialnością może je zająć Polska, jako drugi najszybciej rozwijający się kraj na świecie w ciągu ostatnich 30 lat – mówi.

GUS o inflacji. We wtorek o 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje informację o wskaźnikach cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym, czyli w praktyce – dane o inflacji. W styczniu inflacja wyniosła 9,2%.

Parlament o obronie ojczyzny. W czwartek o 10:00 Senat wznowi obrady, by rozpatrzyć ustawę o obronie ojczyzny. Dzień później, w piątek o 11:00 zbierze się Sejm, by rozpatrzyć wspomniane poprawki izby wyższej, co w praktyce zakończy proces legislacyjny i ustawa trafi do prezydenta.

Fot.