PAD i KO o lex Czarnek. Jak słyszymy, w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w formule lunchu spotka się z delegacją amerykańskiego Senatu. Z kolei we wtorek odbędzie się spotkanie ze środowiskami samorządowymi w sprawie ustawy oświatowej, czyli tzw. lex Czarnek. Jak słyszymy, najpewniej także we wtorek przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się organizowane przez Koalicję Obywatelską wysłuchanie ws. wspomnianego lex Czarnek.

Rau w Brukseli. W poniedziałek i wtorek szef MSZ Zbigniew Rau będzie przebywał w Brukseli. Wizytę rozpocznie udział w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych, gdzie omówione zostaną kwestie m.in. bezpieczeństwa europejskiego. Ministrowie spotkają się również z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Drugiego dnia wizyty szef polskiej dyplomacji będzie przebywał w siedzibie NATO, gdzie spotka się z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem oraz przedstawi na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej priorytety polskiego przewodnictwa w OBWE.

Moskwa z niemiecką minister środowiska. We wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotka się w Warszawie z minister Steffi Lemke, niemiecką minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa reaktorów jądrowych.

Nowak w Brukseli. Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak w środę i w czwartek uda się do Brukseli. W środę weźmie udział w posiedzeniu European Battery Alliance (prowadzą VP Sefcovic i komisarz Breton), a w czwartek w Radzie ds. Konkurencyjności. W trakcie pobytu w Brukseli spotka się również z komisarz ds. energii Kadri Simson i członkami zarządów Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

TK o sędziach. W środę Trybunał Konstytucyjny będzie kontynuować rozprawę w sprawie wniosku prokuratora generalnego dotyczącego kwestii oceny statusu polskich sędziów przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Także tego dnia TK ogłosi wyrok w sprawie pytań Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego odnoszących się do sędziów wyłonionych przez KRS w obecnym składzie. Z kolei we wtorek odbędzie się rozprawa – na wniosek prokuratora generalnego – dotycząca konstytucyjności przepisów unijnych w zakresie umożliwiającym nakładanie na Polskę, w sprawach rozpatrywanych przez TSUE, okresowych kar finansowych lub ryczałtów za niezastosowanie się do środków tymczasowych.

Brejza i Zoll przed senacką komisją. We wtorek o 10:30 senacka komisja ds. Pegasusa wysłucha prezydenta miasta Inowrocławia Ryszarda Brejzy, a także posłankę Magdalenę Łośko. Z kolei w środę o 10:30 senacka komisja wysłucha byłego szefa SKW Piotr Pytla, a także profesora Andrzeja Zolla.

Posiedzenie Sejmu. W środę o 10:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Sejmu. W porządku obrad, na chwilę obecną, nie ma politycznych punktów, ale możliwe, że posłowie zajmą się projektami dotyczącymi Izby Dyscyplinarnej – propozycjami prezydenta oraz PiS. Choć na razie tych punktów nie ma w porządku obrad, to wspomniane projekty kilka dni temu zostały skierowane do I czytania.

Fot. Sejm