Jestem w drodze do Waszyngtonu. Mam dobre informacje dla Polski. Szczegóły jutro o 18:00 – napisał na Twitterze wicepremier Jacek Sasin, zapowiadając swoją wizytę w USA. Według nieoficjalnych doniesień, być może dojdzie do podpisania porozumienia pomiędzy Polską a USA w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych. Wicepremierowi Sasinowi towarzyszą prezes KGHM Marcin Chludziński oraz minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Premier Mateusz Morawiecki uda się do Brukseli na szczyt UE-Afryka, Anna Moskwa spotka się z Fransem Timmermansem, a TSUE i polski TK zajmą się tzw. mechanizmem praworządności. W tygodniu zbierze się także Senat, a a weekend Lewica na konwencji programowej przedstawi swoje propozycje dotyczące nowoczesnej gospodarki.

*****

PMM i Szefernaker o wsparciu cyfrowym dla dzieci z terenów poPGR-owskich. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Henryk Kowalczyk, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker oraz sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński wezmą udział w rozstrzygnięciu programu wsparcia cyfrowego dla dzieci z terenów poPGRowskich w gminie Zatory, w powiecie pułtuskim. Także w tym tygodniu planowane jest ogłoszenie wyników naboru dofinansowań w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Moskwa z Timmermansem. W poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotka się w Brukseli z wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Główne tematy rozmowy to ceny prądu, sprawy związane z system uprawnień do emisji CO2 oraz pakiet Fit for 55, w szczególności kwestie dotyczące sektora ciepłownictwa w Polsce.

Sasin z Nowakiem i Chudzińskim o atomie w USA. Wicepremier Jacek Sasin poniedziałek rozpoczyna trzydniową wizytę w USA. Minister aktywów państwowych weźmie udział w spotkaniu między KGHM i NuScale Power, spotka się również z dyrektor zarządzającą Międzynarodowym Funduszem Walutowy Kristaliną Georgiewą, a także z sekretarz energii USA Jennifer Granholm. Wicepremier odwiedzi też Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych oraz spotka się z jej zarządem. Jak podawał Business Insider, być może dojdzie do podpisania porozumienia pomiędzy Polską a USA w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych. Wicepremierowi Sasinowi towarzyszą prezes KGHM Marcin Chludziński oraz minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

GUS o inflacji. We wtorek o 10:00 Główny Urząd Statystyczny poda dane o inflacji za styczeń, czyli wstępne dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych. Inflacja w grudniu wyniosła 8,6%, a zdaniem niektórych ekonomistów, w pierwszym miesiącu 2022 roku mogła zbliżyć się nawet do 10%.

TSUE i TK o mechanizmie praworządności. W środę Trybunał Sprawiedliwości UE ma ogłosić wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości „pieniądze za praworządność”, który w praktyce uzależnia wypłaty z budżetu UE od przestrzegania zasad praworządności. Tego dnia mechanizmem – na wniosek prokuratora generalnego – zajmie się też Trybunał Konstytucyjny.

Posiedzenie Senatu. W środę o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad m.in. ustawa o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, senatorowie wysłuchają także informacji o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2021 roku.

PAD na RDS. W poniedziałek o 8:30 w Warszawie prezydent Andrzej Duda w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej złoży wiązanki na grobach dowódców Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Z kolei w środę głowa państwa weźmie udział w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego.

PMM na szczycie UE-Afryka. W czwartek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie UE-Afryka w Brukseli. Jak podkreślają współpracownicy szefa rządu, będzie to też szansa na rozmowy z unijnymi przywódcami na temat bieżącej agendy międzynarodowej.

Lewica o nowoczesnej gospodarce. W sobotę Nowa Lewica organizuje konwencję programową “Nowoczesna gospodarka, uczciwe podatki”. Liderzy Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty, posłowie i eksperci zaprezentują m.in. pomysł na sprawiedliwy i stabilny system podatkowy. – Będą to kompleksowe rozwiązania zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw – mówi 300POLITYCE jeden z bliskich współpracowników Lewicy.

Fot. KGHM