Możliwa rekonstrukcja rządu, prezydent Andrzej Duda na szczycie Trójkąta Weimarskiego oraz w Brukseli, a także posiedzenie Sejmu – to trzy najważniejsze wydarzenia nadchodzących dni w polityce. Posłowie zajmą się m.in. wyborem sędziego TK oraz projektami ustaw dot. sędziów pokoju, a niewykluczone, że również wetem Senatu do tzw. lex Czarnek.

*****

Możliwa rekonstrukcja rządu. W nadchodzącym tygodniu może dojść do zmian w rządzie – stanowisko ma stracić m.in. minister finansów. W ostatnich godzinach dobiegają sprzeczne informacje – rozmówcy 300POLITYKI twierdzą, że do zmian w rządzie miałoby dojść w piątek, ale sytuacja jest dynamiczna i nie jest to ostateczny termin. Na pewno na poniedziałek planowane jest posiedzenie prezydium Komitetu Politycznego PiS.

PAD w Brukseli i na szczycie Trójkąta Weimarskiego. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Belgii, gdzie spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Następnie, we wtorek, prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego w Berlinie.

Wybór sędziego TK. W poniedziałek o 19:00 sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opiniuje wniosek w sprawie kandydatury Bogdana Święczkowskiego – zgłoszonej przez klub PiS – na stanowisko sędziego TK. Teoretycznie do głosowania Sejmie mogłoby dojść na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu.

Podkomisja o sędziach pokoju. W poniedziałek o 17:30 nadzwyczajna sejmowa podkomisja rozpatrzy projekty ustaw dotyczących sędziów pokoju, w tym przede wszystkim wiodącą propozycję prezydenta Andrzeja Dudy. Posiedzenie ma służyć “dyskusji ogólnej” i będzie prowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość.

Konferencja NIK. W poniedziałek o 13:00 ma odbyć się konferencja prasowa, na której NIK odniesie się do ubiegłotygodniowych doniesień medialnych. W piątek RMF FM podało, że że wyniki prac wewnętrznego zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa Izby wskazują na możliwość przeprowadzenia ponad sześciu tysięcy „ataków” i zainfekowania Pegasusem ponad 500 urządzeń mobilnych, z których korzystali jej kontrolerzy.

RPP o stopach procentowych. We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym może zapaść decyzja o kolejnym podwyższeniu stóp procentowych. Taki ruch – zdaniem ekspertów – jest spodziewany, bo w styczniu inflacja prawdopodobnie przyspieszyła.

Posiedzenie Sejmu. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu Senat odrzucił nowelizację Prawa oświatowego, nazywanego lex Czarnek, ustawa wraca z powrotem do Sejm. Posłowie weto izby wyższej mogliby rozpatrzyć na wspomnianym dwudniowym posiedzeniu.

Moskwa na spotkaniu ministrów energii. We wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów energii V4 w Budapeszcie, a w piątek w Warszawie spotka się z wicekanclerzem i ministrem gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robertem Habeckiem.

Sasin z wicekanclerzem Niemiec. W piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin spotka się z wicekanclerzem Niemiec Robertem Habeckiem. Po spotkaniu planowana jest konferencja prasowa.

Fot. Sejm