Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenie Sejmu, na którym może być rozpatrzona tzw. ustawa Hoca, która – zdaniem ministra zdrowia – jest “kluczowym elementem, który może nam pomóc w opanowaniu i poradzeniu sobie z tym ryzykiem bardzo wysokich zakażeń”. Posłowie przegłosują także poprawki Senatu do ustawy budżetowej.

Przed wspomnianym posiedzeniem, premier Morawiecki spotka się z opozycją. Ponadto sejmowe komisje zajmą się immunitetem Mariana Banasia,a także wnioskiem o odwołanie Tadeusza Dziuby z funkcji wiceprezesa NIK. Lewica w weekend na konwencji przedstawi propozycje dot. zdrowia, a minister Moskwa ogłosi start III części programu Czyste Powietrze dla najuboższych.

*****

Moskwa o wymianie pieców dla najuboższych. W poniedziałek o 14:00 w Bieruniu minister Anna Moskwa ogłosi start III części programu Czyste Powietrze dla najuboższych, z której będzie można uzyskać do 69 tys. zł na wymianę źródła ciepła czy ocieplenie domu (termomodernizacja budynków).

Pierwsza Dama z posłankami KO. – Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda, w odpowiedzi na nasz apel, zaprosiła nas na spotkanie 24 stycznia o 12:00 do Pałac Prezydenckiego. Przedstawimy jej wszystkie zagrożenia wynikające z lex Czarnek – poinformowała Katarzyna Lubnauer na Twitterze.

KO o lex Wójcik. W poniedziałek o 14:00 odbędzie się wysłuchanie publiczne zorganizowane przez klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej dotyczące rządowego projektu nowelizacji Prawa oświatowego. Temat: Zmiana prawa oświatowego – Lex Wójcik. Nowy bat na dyrektorów.

Komisja o immunitecie Banasia. We wtorek o 16:00 sejmowa regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rozpatrzy wniosek prokuratora regionalnego w Białymstoku z 5 lipca 2021 roku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Z kolei w poniedziałek o 16:00 sejmowa komisja ds. kontroli państwowej zaopiniuje dla marszałka Sejmu wniosek Banasia o odwołanie Tadeusza Dziuby z funkcji wiceprezesa NIK.

PMM z opozycją. – Premier Morawiecki skierował zaproszenie do przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych na wspólne spotkanie dotyczące dalszej walki z pandemią COVID-19. Spotkanie odbędzie się we wtorek w KPRM – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller na Twitterze.

Posiedzenie Sejmu. W środę o 10:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Sejmu, podczas którego będą głosowane poprawki Senatu do ustawy budżetowej na 2022 rok oraz dojdzie do wyboru członków Rady Polityki Pieniężnej. Ponadto niewykluczone, będzie głosowana tzw. ustawa Hoca.

Lewica o zdrowiu. Lewica organizuje konwencję programową dotyczącą zdrowia. Jak mówią rozmówcy 300POLITYKI, w sobotę liderzy przedstawią zarówno propozycje programowe, jak i rekomendacje do wprowadzenia już teraz.

Fot. Sejm