Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim prace Senatu nad tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0, a także ustawą o sytuacji na rynku gazu. W najbliższych dniach ma dojść do kolejnego spotkania ws. Turowa, minister zdrowia przedstawi nową formułę Rady Medycznej, w Senacie zbierze się tzw. komisja ds. Pegasusa, a sejmowe komisje zajmą się budżetem na 2022 rok i kandydatami do RPP.

*****

Senacka komisja ds. Pegasusa. W poniedziałek o 14:00 w Senacie odbędzie się pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w RP oraz reformy służb specjalnych. Komisja wysłucha ekspertów z The Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto, Johna Scotta Railtona i dr. Billa Marczaka. Komisja wysłucha także prof. Jerzego Kosińskiego z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni – dyrektora Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa.

Nowa formuła Rady Medycznej. – Dziękuję za współpracę wszystkim członkom Rady Medycznej przy Premierze RP, którzy dziś złożyli rezygnację. Ta decyzja, zgodnie ze wspólnymi deklaracjami na posiedzeniu RM, na pewno nie kończy naszych kontaktów. Szerszy komentarz w poniedziałek – poinformował Adam Niedzielski na Twitterze.

Rozmowy ws. Turowa. We wtorek – zgodnie z zapowiedzią minister klimatu i środowiska Anny Moskwy – ma dojść do kolejnego spotkania polsko-czeskiego ws. Turowa. – Liczę, że w czasie kolejnego spotkania będziemy w stanie dojść do porozumienia – powiedziała minister Moskwa w TV Trwam.

Komisja o kandydatach do RPP. W środę o 11:00 sejmowa komisja finansów publicznych zaopiniuje wnioski w sprawie wyboru członków Rady Polityki Pieniężnej. Kandydatami PiS do rady są Wiesław Janczyk i Elżbieta Ostrowska.

Komisja o budżecie. Także w środę o 14:00 sejmowa komisja finansów publicznych rozpatrzy uchwałę Senatu w sprawie ustawy budżetowej na 2022 rok. Poprawki izby wyższej do budżetu mają być głosowane przez Sejm na posiedzeniu 26-27 stycznia.

Senat o tarczy antyinflacyjnej i gazie. W czwartek o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu, w trakcie którego zostanie rozpatrzona m.in. ustawa o tarczy antyinflacyjnej 2.0, a także tzw. ustawa o sytuacji na rynku gazu, w praktyce projekt firmowany przez wicepremiera Sasina, dotyczący uruchomienia nadzwyczajnych instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w perspektywie krótkoterminowej wspierających gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych. Senatorowie zajmą się też tzw. lex Czarnek.

Fot. Senat