Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenia Sejmu i Senatu – pierwsze w tym roku. Izba niższa parlamentu zajmie się wnioskiem opozycji o odwołanie Kamila Bortniczuka, a także poprawkami do Polskiego Ładu, a izba wyższa – budżetem na 2022 rok. Ponadto w całym kraju odbędą się konferencje prasowe posłów Koalicji Obywatelskiej dotyczące podwyżek cen gazu i prądu.

*****

KO o podwyżkach cen gazu i prądu. W poniedziałek w całym kraju odbędą się regionalne konferencje prasowe parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej nt. szczególnie dotkniętych podwyżkami cen gazu i prądu – miejsc (m.in. szpitali, przychodni, DPS-ów, szkół, firm etc.) i osób (m.in. emerytów, nauczycieli, górników, rodziny wielodzietne etc.). Konferencja odbędą się m.in. w Koninie, Łodzi, Szczecinie, Opolu czy Kaliszu.

Senat o budżecie na 2022 rok. We wtorek rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu. Najważniejszym tematem izby wyższej będzie ustawa budżetowa na 2022 rok. W planie jest także m.in. powołanie członków Rady Polityki Pieniężnej.

Komisja o ustawie Hoca. We wtorek o 13:00 sejmowa komisja zdrowia rozpatrzy zgłoszony przez PiS projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19, czyli tzw. ustawę Hoca.

Sejm o wotum wobec Bortniczuka. W środę o 17:00 sejmowa komisja kultury fizycznej, sportu i turystyki zaopiniuje zgłoszony przez KO wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka. Do jego rozpatrzenia przez Sejm dojdzie na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu.

Rozszerzenie tarczy antyinflacyjnej. – W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł. Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy. To kolejne zapowiadane przez nas działanie, które ma pomóc w codzienności polskim rodzinom i polskim przedsiębiorcom. Cena paliwa przekłada się przecież na zdecydowaną większość cen – zapowiedział kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interią.

Korekta Polskiego Ładu. Na wspomnianym posiedzeniu Sejmu ma także dojść do korekty polskiego Ładu, o czym mówił w weekend rzecznik rządu. – Jeżeli chodzi o rozwiązania, które już w tej chwili obowiązują, to mówimy o osobach, które brutto zarabiają nieco ponad 4 900 zł. To co zostało zapowiedziane, a dziś jeszcze raz chciałbym podkreślić, w Sejmie zostanie dokonana korekta w tym zakresie. Zapowiedział to pan premier Mateusz Morawiecki. I emerytów obejmą te same zasady, co osoby pracujące na umowę o pracę, czyli do 12 800 zł miesięcznie, jeżeli ktoś ma emerytury, a to są już naprawdę bardzo duże emerytury, to nie straci ani złotówki – podkreślił Piotr Müller w RMF FM.

Fot. 300POLITYKA