40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które odbędą się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Jak słyszymy, w obchodach rocznicy weźmie udział także premier Morawiecki, który następnie uda się na szczyt do Budapesztu.

PMM na szczycie V4 i prezydenta Francji. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Francji w Budapeszcie. Celem spotkania jest omówienie aktualnej sytuacji geopolitycznej w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych zagrożeń związanych z nielegalną migracją i kryzysem wywołanym cenami energii. Z kolei w środę w Brukseli premier weźmie udział w szczycie Partnerstwa Wschodniego.

Sejm o budżecie na 2022 rok. We wtorek rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, które w sumie potrwa do piątku, ale z przerwą w czwartek. Najważniejszym punktem będzie projekt ustawy budżetowej na 2022 rok – II czytanie, a następnie III, czyli głosowanie nad przyjęciem całości. Z politycznego punktu widzenia, dla PiS-u będzie to sprawdzian większości – zwłaszcza, że Paweł Kukiz powtarza, chociażby w Polsat News, że jeśli Jeśli Łukasz Mejza zostanie w rządzie, to z PiS-em głosować nie będzie, nawet kosztem sędziów pokoju i innych jego projektów. – Są rzeczy świętsze. Do końca roku pewnie jeszcze z PiSem będę głosować, ale później – w sytuacji, gdy zawieszenie Mejzy będzie ciągle trwało to nie. To koniec – mówił w Polsat News lider Kukiz’15. Sejm zajmie się też obywatelskim projektem dotyczącym tzw. emerytur stażowych.

Senat o tarczy antyinflacyjnej. Także we wtorek rozpoczyna się ostatnie w tym roku czterodniowe posiedzenie izby wyższej. W porządku obrad m.in. ustawy z tzw. tarczy antyinflacyjnej, a także ustawa o ochotniczych strażach pożarnych.

Rada Europejska. W czwartek unijni przywódcy będą rozmawiać o wydarzeniach związanych z Covid-19, o zarządzaniu kryzysowym i odporności, cenach energii, bezpieczeństwie i obronie, migracji i sytuacji na Białorusi. Spotkanie prawdopodobnie rozpocznie się o 10:00, a po jego zakończeniu odbędzie się konferencja prasowa.

Fot. 300POLITYKA