Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim kontynuacja posiedzenia Sejmu, podczas którego ma zostać rozpatrzony tzw. projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym. Premier Morawiecki spotka się z przedstawicielami samorządu z obszarów przygranicznych, a pod koniec tygodni do księgarni trafi nowa książka Donalda Tuska i Anne Applebaum.

*****

PMM z przedstawicielami samorządu z obszarów przygranicznych. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się spotkanie premiera Morawieckiego z przedstawicielami samorządu z obszarów przygranicznych. Na 11:00 planowany jest briefing prasowy, a na 11:30 – odprawę z przedstawicielami służb mundurowych. Z kolei o 11:50 odbędzie się spotkanie z funkcjonariuszami służb mundurowych. Z kolei we wtorek premier spotka się z UN USG Liu Zhenmin, weźmie także udział w ceremonii otwarcia IGF. Na środę planowana jest wizyta w kopalni Giudo i m.in. spotkanie z górnikami z KWK Piast

XI Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. W niedzielę w Senacie rozpoczęła się dwudniowa XI Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Sejmu Litwy i Rady Najwyższej Ukrainy. W obradach uczestniczą marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodnicząca Sejmu Litwy Viktorija Cmilyte-Nielsen oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. Obrady plenarne odbędą się w poniedziałek. Podczas otwarcia sesji głos zabiorą Tomasz Grodzki, Viktorija Cmilyeė-Nielsen i Rusłan Stefanczuk, potem członkowie zgromadzenia będą pracować w komisjach.

Moskwa i Gróbarczyk o przeciwdziałaniu zanieczyszczaniu rzek. W poniedziałek o 10:00 w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbędzie się wspólna konferencja Anny Moskwy z udziałem wiceministra Gróbarczyka, prezesa Wód Polskich, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska ws. przeciwdziałania zanieczyszczaniu rzek w Polsce. Z kolei we wtorek o 12:30 Moskwa weźmie udział w konferencji i prezentacji raportu “Zielony wodór”.

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze. W poniedziałek w Dubaju odbędzie się Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze. W sesji otwierającej udział weźmie prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. W panelach dyskusyjnych uczestniczyć będą także Krzysztof Senger i Marek Tomczuk.

Sejm o Funduszu Kompensacyjnym. Sejm wznowi obrady w środę, posiedzenie planowane jest także na czwartek. Zgodnie z zapowiedzią wiceministra Kraski, w środę posłowie mają zająć się projektem ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych.

Premiera książki Tuska i Applebaum. W piątek w księgarniach pojawi się książka Donalda Tuska i Anne Applebaum “Wybór”. Jak słyszymy, w najbliższym czasie planowane jest też spotkanie autorskie. – W dwunastu błyskotliwych rozmowach odpowiadają na najgorętsze pytania dotyczące Polski i Europy: Dlaczego Unia Europejska, chociaż jest potęgą, częściej bywa chłopcem do bicia? Na czym polega pakt z diabłem, który podpisali Orban, Kaczyński i inni autorytaryści? Jak podzieliliśmy się na obce sobie plemiona i czy potrafimy mimo to wspólnie żyć? Jak sprawić, by w kryzysie migracyjnym przyzwoitość nie stała się synonimem bezradności a ksenofobia synonimem skuteczności? Dlaczego Polska może stać się państwem frontowym i jakie mogą być tego konsekwencje? Czy patriotyzm nieuchronnie zagarnęli dla siebie nacjonaliści? Dlaczego Rosja chce podzielić Europę? Czy Chiny wygrają cyfrową walkę o kontrolę nad światem? Jak demokraci mają znów wygrywać wybory – nie tylko w Ameryce? Jak bardzo boli hejt? – zapowiada wydawnictwo.

Fot. Sejm