Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenie Sejmu, na którym zostaną rozpatrzone poprawki Senatu do ustawy o ochronie granicy państwowej. Posłowie rozpatrzą też tzw. obywatelski projekt “Stop aborcji” oraz projekty dot. sędziów pokoju.

Rząd zajmie się przepisami do tzw. tarczy antyinflacyjnej, premier Morawiecki i minister Moskwa wezmą udział w konferencji dot. Śląskiego Ładu. a prezydent Duda uda się na szczyt V4 na Węgry. Rafał Trzaskowski z kolei weźmie udział w wysłuchaniu w kongresie USA, którego tematem będzie stan demokracji w Polsce i Europie Środkowej.

Ponadto w weekend odbędzie się kongres PSL, na którym zostaną wybrane nowe władze partii.

*****

PMM i Moskwa na konferencji o Śląskim Ładzie. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wezmą udział w konferencji Śląski Ład organizowanej przez EKR. Tematem debaty będzie rola CBAM, tj. mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2. Ponadto premier na Śląsku weźmie udział w odprawie poświęconej sytuacji epidemicznej w województwie śląskim.

PAD na szczycie V4 na Węgrzech. W poniedziałek i wtorek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. W planie są dwie sesje plenarne, wspólna konferencja prasowa, a także udział w otwarciu Planet Budapest 2021 pt. Leaders for the New World.

Rząd o tarczy antyinflacyjnej. Jak twierdzą rozmówcy 300POLITYKI, we wtorek rząd ma przyjąć projekt przepisów z tzw. tarczy antyinflacyjnej, zaprezentowanej przez premiera Morawieckiego oraz wicepremiera Sasina w ubiegłym tygodniu.

Moskwa w Brukseli. W środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wylatuje do Brukseli, gdzie w czwartek weźmie udział w Radzie UE ds. Energii – wiodącymi tematami będą Fit for 55 oraz ceny energii w Europie. Dodatkowo planowane jest spotkanie z komisarz ds. energii Kadri Simson oraz kilkoma ministrami z państw UE.

Ustawa o funduszu kompensacyjnym. – Była zgoda wszystkich, abyśmy wprowadzili ustawę o funduszu kompensacyjnym i ta ustawa zostanie w poniedziałek skierowana do Sejmu. Ustawa która będzie ustawą tylko i wyłącznie o tym funduszu, nie będą w tej ustawie zamieszczone inne dodatkowe rzeczy, taki był wymóg stron parlamentarnych. Ta ustawa tak jak powiedziałem w poniedziałek pojawi się w takiej czystej formie jeśli chodzi o fundusz kompensacyjny – powiedział Waldemar Kraska na konferencji prasowej w Sejmie.

Sejm o ustawie o ochronie granicy. Teoretycznie posiedzenie Sejmu planowane jest na środę i czwartek, ale zgodnie z zapowiedziami polityków PiS, już we wtorek mają zostać rozpatrzone poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy.

Sejm o sędziach pokoju. Posłowie na wspomnianym posiedzeniu Sejmu zajmą zajmą się projektami ustaw dotyczących sędziów pokoju – propozycją prezydencką, a także PSL-Koalicji Polskiej oraz Lewicy. W porządku obrad jest też I czytanie zgłoszonego przez PiS projektu ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii.

Sejm o projekcie “Stop Aborcji”. Sejm zajmie się także – w ramach I czytania – obywatelskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego, częściej nazywanego projektem “Stop aborcji”. Zgodnie z uzasadnieniem, propozycja dotyczy przywrócenia stanu zgodności z konstytucją w zakresie ochrony życia dzieci poczętych, a także rozciągnięcia stosowania przepisów Kodeksu karnego dotyczących ochrony zdrowia i życia ludzkiego na dzieci poczęte, skutkiem uchylenia ustawy będzie również wprowadzenie bezwzględnego zakazu przerywania ciąży.

Trzaskowski na wysłuchaniu w kongresie USA. W czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, na zaproszenie kongresu USA, w formule online weźmie udział w wysłuchaniu, którego tematem będzie stan demokracji w Polsce i Europie Środkowej. Chodzi konkretnie o posiedzenie podkomisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, energetyki, środowiska oraz cybernetyki.

Kongres PSL. W sobotę w Warszawie odbędzie się kongres PSL, na którym zostanie wybrany nowy prezes partii, a także nowy przewodniczący Rady Naczelnej, nowy skład całej Rady Naczelnej oraz skład takich ciał jak Główny Sąd Koleżeński oraz Główna Komisja Rewizyjna.

Fot. Sejm