Nadchodzący tydzień w polityce to dalszy ciąg europejskiej trasy premiera, posiedzenie Senatu, gdzie być może zostanie rozpatrzona nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, a także dwie rozprawy TK – w sprawie Konwencji Praw Człowieka oraz tzw. ustawy o jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Także w tym tygodniu do Warszawy przyjedzie sekretarz generalny OECD, który spotka się m.in. z premierem Morawieckim i ministrem rozwoju i technologii Piotrem Nowakiem.

*****

Kontynuacja europejskiej trasy premiera. Jak mówią współpracownicy premiera Morawieckiego w rozmowie z 300POLITYKĄ, na dalszą część tygodniowa planowane są kolejne spotkania międzynarodowe – po weekendowej wizycie na Litwie, Łotwie i w Estonii – w sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. W tym tygodniu planowane są także posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Rady Medycznej.

PMM w Gdańsku. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w stoczniach grupy Remontowa Holding w Gdańsku oraz będzie wizytował niszczyciel min ORP Albatros. Na 13:10 zapowiedziany jest briefing prasowy. Ponadto, jak słyszymy, szef polskiego rządu ma spotkać się także z władzami Solidarności w jej siedzibie w Gdańsku.

PMM z sekretarzem generalnym OECD. Także w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotka się z nowym sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Mathiasem Cormannem. Wizyta związana jest z przypadającą 25. rocznicą przystąpienia Polski do tej organizacji. Podczas rozmowy poruszone zostaną kwestie globalne, w tym także temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz współpracy na rzecz rozwoju regionu Europy Wschodniej.

Nowak na GPW z sekretarzem generalnym OECD. Dokładnie ćwierć wieku po akcesji, na Giełdzie Papierów Wartościowych, również w poniedziałek odbędzie się konferencja poświęcona bilansowi 25-lecia polskiej obecności w OECD oraz roli Organizacji w nowej postpandemicznej rzeczywistości. W wydarzeniu udział wezmą udział m.in. minister rozwoju i technologii Piotr Nowak oraz sekretarz generalny OECD Mathias Cormann.

Będzie to pierwsza wizyta nowego sekretarza OECD w Polsce.

PAD na gali finałowej nagrody prezydenta. W poniedziałek o 12:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wezmą udział w Gali finałowej VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.

Posiedzenie Senatu. W środę o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu. Możliwe, że wtedy izba wyższa zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej – choć na razie tego w punktu nie ma w porządku obrad, to rządowa propozycja była rozpatrywana w trybie pilnym, co oznacza, że Senat ma tylko 14 dni na zajęcie stanowiska.

TK o Konwencji Praw Człowieka. W środę o 12:00 Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności w zakresie, w jakim pojęciem „sąd” obejmuje Trybunał Konstytucyjny pod kątem zgodności z konstytucją RP. W lipcu prokurator generalny wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie, w jakim przepis ten dotyczy Trybunału Konstytucyjnego oraz umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka dokonywanie oceny legalności wyboru sędziów TK.

TK o ustawie o jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. W czwartek o 11:00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek prezydenta Dudy w sprawie rozszerzenia zakresu oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy publicznych o informacje dotyczące sytuacji majątkowej osób najbliższych. Ponad dwa lata temu PAD skierował tzw. ustawę o jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej.

Nowak w Brukseli z Bretonem, Vestager oraz francuską minister ds. przemysłu. Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak w środę i czwartek będzie przebywał w Brukseli na Radzie UE. Na środę zaplanowano spotkanie bilateralne z unijnym komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Thierrym Bretonem dotyczące aktualnej agendy unijnej. W czwartek odbędzie się unijna Rada Compet w formacie ministrów ds. gospodarki. W planach jest również spotkanie z europejską komisarz ds. konkurencji, wiceprzewodniczącą KE Margrethe Vestager. Z uwagi na nadchodzącą prezydencję Francji zaplanowano też spotkanie z francuską minister ds. przemysłu Agnes Pannier-Runacher. Rozmowy będą też dotyczyć projektów IPCEI i pakietu fit for 55 z perspektywy przemysłu.

Moskwa na budowie bloków gazowo-parowych Elektrowni Dolna Odra. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa weźmie w czwartek udział we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę nowych bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie. We wtorek Moskwa weźmie udział w podpisaniu „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce”.

Fot. KPRM