Po kilkudniowym, weekendowym rozprężeniu, duża polityka powróci wraz z początkiem tygodnia – zwłaszcza, że sytuacja na granicy coraz bardziej się zaostrza, a do mediów dochodzą informacje o możliwej eskalacji w ciągu najbliższych godzin.

We wtorek zbiera się Sejm, który ma przyjąć uchwałę ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Uwagę mediów przykują zapewne obchody 6-lecia rządu PiS z udziałem premiera Morawieckiego i prawdopodobnie także byłej premier Szydło.

Ponadto prezydent Duda i premier Morawiecki spotka się w sprawie wynagrodzeń nauczycieli, a w TK odbędzie się rozprawa ws. dostępu do informacji publicznej – zdaniem komentatorów, jeżeli trybunał podzieli zarzuty I prezes SN, będzie to koniec jawności życia publicznego.

*****

PAD i PMM o wynagrodzeniach nauczycieli. Jak dowiaduje się 300POLITYKA, w poniedziałek o 10:00 odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Morawieckiego dotyczące wynagrodzeń nauczycieli.

Obchody 6-lecia rządu PiS. We wtorek o 14:00 odbędą się obchody 6-lecia rządu PiS z udziałem prezesa PiS, premiera Mateusza Morawieckiego, byłej premier Beaty Szydło oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Zaproszeni zostali ministrowie z nominacji PiS kolejnych rządów prawicy. Po wyborczym zwycięstwie zjednoczonej prawicy w 2015, właśnie 16 listopada prezydent Duda zaprzysiągł nowy rząd.

Sejm o uchwale ws. sytuacji na granicy. We wtorek o 10:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu, na którym ma być głosowany m.in. projekt uchwały ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Być może będą także głosowane projekty ws. aborcji, co zapowiadał kilka dni temu Ryszard Terlecki. – Mamy w Sejmie, jak państwo wiecie, dwa społeczne projekty i oba jako skrajne odrzucimy na najbliższym posiedzeniu – mówił szef klubu PiS.

Tarcza antyinflacyjna. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym tygodniu rząd zaprezentuje tzw. tarczę antyinflacyjną – przynajmniej tak wynika z wypowiedzi przedstawicieli rządu. Premier Morawiecki na niedawnej konferencji prasowej mówił: – Wszystkie dostępne instrumenty po stronie rządowej postaramy się uruchomić i to już w najbliższym czasie o tym poinformuję. Tam, gdzie tylko będziemy mieli na to wpływ, aby złagodzić skutki inflacji z punktu widzenia portfeli obywateli polskich. Rząd niestety nie ma dostępnego całego arsenału, ale wszystko to, co jest, będziemy starali się użyć, aby złagodzić skutki inflacji.

TK o dostępie do informacji publicznej. W środę o 12:00 odbędzie rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wniosku I prezes SN Małgorzaty Manowskiej odnoszącego się do szeregu przepisów regulujących dostęp do informacji publicznej. Sprawą ma zająć się 5-osobowy skład sędziów. Zdaniem komentatorów, gdyby TK podzielił zarzuty I prezes SN, byłby to koniec jawności życia publicznego.

PAD w Czarnogórze i Macedonii. W środę prezydent Andrzej Duda wraz z Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczną trzydniową wizytę w Czarnogórze oraz w Macedonii Północnej. Dokładny plan nie został jeszcze opublikowany.

Fot. KPRM