PAD na Słowacji. W poniedziałek i wtorek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę na Słowacji. W planie jest m.in. spotkanie z prezydent Zuzaną Caputovą i premierem Eduardem Hegerem czy z polskimi przedsiębiorcami. Ponadto PAD weźmie udział w przyjęciu wydawanym przez ambasadora RP z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Rozprawa TSUE ws. Turowa. We wtorek w Trybunale Sprawiedliwości UE odbędzie się rozprawa w sprawie kopalni Turów – podał TSUE w komunikacie. W maju TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Ostatecznie Polska nie podporządkowała się i powinna płacić po 500 tys. euro dziennie.

Możliwy projekt PiS ws. sądów. Choć nie musi nastąpić to już w najbliższym tygodniu, złożenie w Sejmie projektu dotyczącego zmian w sądownictwie zapowiadał kilka dni temu szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 16 i 17 listopada, więc jeżeli posłowie mieliby rozpatrzyć projekt już wtedy, to projekt w ciągu tygodnia powinien trafić do laski marszałkowskiej.

Obchody 11 listopada. Centralne obchody odbędą się tradycyjnie o 12:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To tam żołnierze pełnią „wieczną wartę” przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych, ok. 14:00, odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego.

Uroczystości z udziałem żołnierzy odbędą się również w wielu polskich miejscowościach. Kilkadziesiąt stacji radiowych organizuje konkursy dotyczące Wojska Polskiego. Ponadto 11 listopada – jak zapowiada prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz – Marsz Niepodległości odbędzie się “bez względu na użyte kruczki prawne i środki represji”. Jednym z rozwiązań ma być zmiana trasy.

Rząd o tarczy inflacyjnej. – Wszystkie dostępne instrumenty po stronie rządowej postaramy się uruchomić i to już w najbliższym czasie, w przyszłym tygodniu o tym poinformuję. Tam, gdzie tylko będziemy mieli na to wpływ, aby złagodzić skutki inflacji z punktu widzenia portfeli obywateli polskich. Rząd niestety nie ma dostępnego całego arsenału, ale wszystko to, co jest, będziemy starali się użyć, aby złagodzić skutki inflacji – zapowiedział kilka dni temu premier Morawiecki na konferencji prasowej.

Lewica o stanie państwa. Politycy Lewica wraz z gronem ekspertów i doradców przez ostatnich kilka tygodni pracowali nad dokumentem, który rzetelnie przedstawia rzeczywistość, w której żyjemy – tak politycy Lewicy zapowiadają prezentację ”Raportu o stanie państwa”, który zostanie zaprezentowany w sobotę na warszawskiej Pradze.

W kilkunastu rozdziałach „Raport o stanie państwa” rozprawia się z propagandą władzy, która na każdym kroku próbuje zakłamywać rzeczywistość. Propaganda nie jest jednak w stanie przykryć lat zaniedbań i odwracania się od problemów. Raport przedstawia stan państwa po 6 latach rządów PiS. To 18 rozdziałów przedstawiających słabość państwa w kluczowych obszarach, od edukacji przez politykę społeczną po obronę narodową. Na końcu każdego rozdziału autorzy przedstawiają rekomendacje. Będą to pierwsze działania, które zdaniem Lewicy należy podjąć po odsunięciu PiS od władzy – zapowiadają organizatorzy.

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP