Ostatni tydzień października to przede wszystkim posiedzenia Sejmu i Senatu – izba wyższa zajmie się m.in. ustawę podatkową z Polskiego Ładu, a także ustawą o budowie muru na granicy. Na początku tygodnia nastąpi ogłoszenie wyników pierwszego naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych “Polski Ład”, a pod koniec tygodnia – aktualizacja ratingu Polski. Ponadto w Poznaniu odbędzie się Impact’21 z udziałem m.in. Hillary Clinton i premiera Morawieckiego.

*****

Ogłoszenie wyników pierwszego naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych “Polski Ład”. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosi wyniki pierwszego naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Ponadto w poniedziałek o 11:00 odbędą się konferencje prasowe wojewodów podsumowujące jutrzejsze rozstrzygnięcie pierwszego naboru Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu.

Senat o ustawie podatkowej i budowie muru na granicy. W środę rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie izby wyższej. Senatorowie rozpatrzą przede wszystkim tzw. ustawę podatkową z Polskiego Ładu – zakładającą m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku – czy ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej.

PMM z samorządowcami. Jak dowiaduje się 300POLITYKA, we wtorek o 13:00 w KPRM premier Morawiecki spotka się z prezydentami miast. Z kolei na 14:30 planowana jest konferencja prasowa z udziałem samorządowców.

Posiedzenie Sejmu. W czwartek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. W porządku obrad m.in. II czytanie projektu ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w soboty i niedziele przez rolników i ich domowników, projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, a także obywatelski projekt dotyczący – jak napisano w uzasadnieniu – przeciwstawienia się działaniom kwestionującym wartości rodzinne w oczach społeczeństwa w szczególności przez środowiska „zrzeszające aktywnych homoseksualistów (tzw. grupy LGBT)”.

Impact z premierem i Hillary Clinton. Była kandydatka na prezydenta USA, pierwsza dama i szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton będzie gościem specjalnym Impact’21, którego jesienna edycja odbędzie się w październiku w Poznaniu. W ciągu 2 dni, na 4 scenach, ponad 400 prelegentów z Polski i zagranicy opowie o globalnych trendach w 16 obszarach tematycznych, co wydarzy się w 55 godzinach spotkań. Hillary Clinton połączy się on-line z publicznością zgromadzoną w Poznań Congress Center 27 października o 11:00. W południe tego dnia na Impact wystąpi premier Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja ratingu Polski. W piątek Moody’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – ma dokonać aktualizacji ratingu Polski. Będzie to kolejna ocena wypłacalności naszego kraju. Na początku października inna duża agencja Standard & Poor’s potwierdziła dotychczasowy rating Polski.

Fot. Senat