Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim możliwa i prawdopodobna rekonstrukcja rządu, wybory na przewodniczącego PO, a także debata w PE na temat praworządności w Polsce z udziałem premiera Morawieckiego. Prezydent Duda uda się na Litwę, a wspomniany szef polskiego rządu – na szczyt UE do Brukseli.

*****

Debata w PE. We wtorek o 9:00 w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata “Kryzys praworządności w Polsce i nadrzędność prawa UE”, w której weźmie udział premier Morawiecki. – Pan premier uznał, że jest czas na to, aby przedstawić bezpośrednio, osobiście stanowisko polskiego rządu w zakresie nieprawdziwych informacji jakie pojawiają się, chociażby w kontekście ostatniego wyroku TK – mówił Piotr Müller na konferencji prasowej. Przed debatą PMM spotka się z przewodniczącym PE Davidem Sassolim, a po debacie – z polską delegacją EKR.

Dla premiera Morawieckiego wtorek w Strasburgu bardzo ważny dzień w polityce krajowej, bo z jednej strony musi przed własną partią dowieść stanowczości wobec instytucji unijnych, a z drugiej dążyć do zakręcenia kurka z paliwem polexitu dla opozycji.

PAD na Litwie. We wtorek i środę prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą wizytę oficjalną wizytę na Litwie. W planie są m.in. spotkania z prezydentem i premierem Litwy oraz przewodniczącą Sejmu, a także udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu RL z okazji 230-lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.

Możliwa rekonstrukcja rządu. Najpewniej w najbliższych dniach dojdzie do zmian w składzie rządu – przynajmniej tak zapowiadali w ostatnich dniach ważni politycy PiS. Jeżeli ma się odbyć w najbliższym tygodniu, to realnym terminem jest środa lub czwartkowe przedpołudnie, bo we wtorek premier będzie w Strasburgu a od czwartku na szczycie Rady Europejskiej.

Szczyt UE. W czwartek i piątek odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Przywódcy UE spotkają się w Brukseli, by rozmawiać o Covid-19, transformacji cyfrowej, cenach energii, migracji i stosunkach zewnętrznych. Rada Europejska podsumuje sytuację epidemiologiczną i stan szczepień i wymieni poglądy na temat doświadczeń wynikających ze strategii szczepieniowych. Przywódcy będą też dyskutować o koordynacji działań i gotowości w odpowiedzi na pandemię Covid-19.

Politycznie istotny będzie przekaz polskiego rządu na temat rosnących cen energii. Politycy PiS powtarzali w weekend narrację o bezczynności byłego szefa Rady Europejskiej na temat Nord Stream 2.

Wybory przewodniczącego PO. W październiku w Platformie Obywatelskiej odbywają się wybory wewnętrzne. Zgodnie z harmonogramem wyborów przyjętych przez Radę Krajową, 23 października – czyli w sobotę – działacze Platformy będą głosować w sprawie wyboru szefa partii oraz władz m.in. w strukturach powiatowych i regionalnych.

Fot. Krystian Maj/KPRM