Początek nowego tygodnia to zapewne temat niedzielnych manifestacji – w Warszawie, a także wielu miastach w Polsce – organizowane w reakcji na wyrok Trybunału TK. Można przypuszczać, że opozycja wokół tej sprawy będzie budowała polityczny przekaz przez najbliższe kilka dni.

Także w tym tygodniu ma zebrać się kierownictwo PiS w sprawie zmian w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki skupić ma się na odprawach dotyczących sytuacji na granicy oraz promowaniu ładu rolnego. Także w tym tygodniu zbiera się Sejm, który zajmie się budżetem na 2022 rok.

*****

Kierownictwo PiS. – Negocjacje w ramach Zjednoczonej Prawicy, jej różnych emanacji czy fragmentów idą dobrze. W poniedziałek planujemy posiedzenie kierownictwa PiS, które optymistycznie patrząc w przyszłość, powinno te zaakceptować te dotychczasowe ustalenia – zapowiedział Radosław Fogiel w Polsat News. Adam Bielan w tej samej stacji, pytany czy Kamil Bortniczuk zostanie ministrem sportu, odpowiedział: – Nie chcę uprzedzać faktów. Był u prezydenta jako kandydat. Decyzje o powołaniu to są decyzje prezydenta i premiera.

PMM wokół sytuacji na granicy i rolnego ładu. Premier Mateusz Morawiecki – jak słyszymy od jego współpracowników – skupić ma się w tym tygodniu na odprawach dotyczących sytuacji na granicy oraz promowaniu ładu rolnego przedstawionego w minioną sobotę. Nasi rozmówcy z otoczenia premiera uważają, że program dla wsi będzie jedną z najważniejszych dźwigni podtrzymania dominacji politycznej.

Dodatkowo, w poniedziałek, po spotkaniu kierownictwa PiS, PMM spotka się dodatkowo z radą doradców politycznych. We wtorek z kolei mają się odbyć konsultacje V4.

PAD na Gali Olimpijskiej. W poniedziałek o 18:00 w Warszawie prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystej Gali Olimpijskiej podsumowującej udział Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020.

Sejm o budżecie. W środę i czwartek odbędzie się posiedzenie Sejmu, na którym odbędzie się przede wszystkim pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2022 rok. Jak co roku, debata w tej sprawie potrwa zasadniczą część dnia. Senat z kolei powinien zająć się nowelizacją ustawy budżetowej na 2021 rok, którą Sejm przyjął na przełomie września i października.

Fot. Platforma Obywatelska